• TALENTY Z JEDYNKI

     Niesamowite! Ponad 60 artystów, prawie trzy godziny występów i do tego przedstawiających różne formy sztuki: taniec, śpiew, gra na instrumencie, wokal, beatbox, malarstwo.

     Każdy z młodych twórców zaprezentował dzisiaj na scenie naszej Jedynki to co kocha i czemu oddaje całe swe serce.

     Także konferansjerzy oraz obsługa techniczna, byli niezastąpieni, bo to dzięki nim mogliśmy uczestniczyć w naszym koncercie – Talenty z Jedynki.
     Dziękujemy publiczności za wspaniałą atmosferę.


     Organizatorzy
     Donata Dłubis,
     Kinga Hutniczak
     Bożena Urbanek

    • Po naszymu, czyli … Czerwony Kapturek po ślonsku!

     Wiele radości i uśmiechu wzbudził wśród podopiecznych Domu Seniora Salwatorpark w Mikołowie występ naszych uczniów. Czerwony Kapturek, Na straganie, Ślonsko Wyliczanka oraz wiele innych wierszy
     i piosenek zaprezentowali w środę 14 czerwca uczniowie z naszej szkoły. Wszystko oczywiście w naszej śląskiej gwarze.
     Na zakończenie było jeszcze wspólne śpiewanie starych ślonskich szlagrów - uczniowie + seniorzy.
     Było super!

     Katarzyna Dorna
     Bożena Urbanek

    • Wizyta pierwszaków w Zakładzie Opieki Leczniczej

     Uczniowie klasy 1a odwiedzili podopiecznych Zakładu Opieki Leczniczej w Mikołowie. Ucząc się wrażliwości na osoby starsze i schorowane zaprezentowali przygotowaną dla nich inscenizację teatralno – wokalną. Pensjonariusze nie kryli wzruszenia, a na koniec dzieci życząc im dużo zdrowia wręczyły przygotowane laurki. Dla uczniów było to wydarzenie pełne pozytywnych emocji, dlatego postanowili że za rok znów odwiedzą podopiecznych Zakładu Opieki Leczniczej.

     Sabina Milerska
     Zdjęcia: Małgorzata Matuszczyk

    • Dar dla Drugiego

     W minionym tygodniu przekazaliśmy pani Annie i jej rodzinie dar materialny w postaci produktów codziennego użytku. Pani Anna walczy z chorobą Churga- Straussa i znaczną część środków potrzebnych na utrzymanie musi przeznaczyć na leczenie.
     Dziękujemy zatem wszystkim uczniom i ich wychowawcom, którzy zaangażowali się w zakup potrzebnych produktów i w ten sposób pomogli pani Annie oraz jej Rodzinie.
     Każdy gest dobroci wnosi bowiem nadzieję i wiarę na lepsze jutro!

     Pedagodzy

    • Dni Języków Obcych

     W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy Dni Języków Obcych. Na oknach pojawiły się kolorowe flagi różnych krajów wykonane przez uczniów naszej szkoły. Rozpoczęliśmy od audycji w radiowęźle, muzycznych przerw w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim oraz tworzenia ilustracji zabytków i portretów władców. Następnego dnia uczniowie Jedynki świetnie bawili się na przerwach grając w gry planszowe w języku angielskim i niemieckim oraz tańcząc do znanych anglo- i niemieckojęzycznych piosenek. Następnego dnia do tańca dołączyli nauczyciele, którzy uczyli chętnych walca angielskiego. Uczniowie wzięli też udział w konkursie językowym, w którym mogli wykazać się znajomością języka angielskiego i niemieckiego. Mamy nadzieję, że tego dnia uczniowie Jedynki mieli szansę nie tylko wykazać się umiejętnościami językowymi, ale też ….. dobrze się bawić. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

     Nauczyciele Języków Obcych

    • Podsumowanie XVI Powiatowego Konkursu Matematycznego

     W piątek 2 czerwca odbyło się w naszej szkole uroczyste wręczenie nagród laureatom XVI Powiatowego Konkursu Matematycznego dla klas 6 powiatu mikołowskiego. Poziom umiejętności uczniów był wyrównany, dlatego można było nagrodzić 5 uczniów. Trzecie miejsce zdobył Tomasz Salkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Mikołowie, drugie miejsce: Artur Pyka - uczeń naszej szkoły oraz trzy pierwsze miejsca: Aneta Mrowiec ze Szkoły Podstawowej w Wyrach, Alicja Ośliślok ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Mikołowie i Zuzanna Rimpler ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Orzeszu. Uroczystość została uświetniona występem uczniów teatru “Za naszą kurtyną” przygotowanych przez Panią Alicję Nowakowską.

     Zwycięzcom i ich opiekunom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                                              Edyta Kucharska

    • Dzień Patrona

     W tym roku szkolnym 30 maja to święto naszej szkoły. To dzień poświęcony naszemu Patronowi - Powstańcom Śląskim. Co roku czcimy chlubne imię szkoły, wspominając bohaterów w organizowanych akademiach, wystawach i spotkaniach.
     Obchody Dnia Patrona w tym roku zostały poprzedzone wyjazdem starszych klas do Muzeum Powstań Śląskich w Siemianowicach, który odbył się 26 maja. Kolejnym punktem obchodów było uroczyste spotkanie w sali gimnastycznej. Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy znamienitego gościa - śląskiego pisarza, dziennikarza, historyka, autora wielu książek związanych z kulturą śląską, redaktora Gazety Rybnickiej – Marka Szołtyska, który w ciekawy i pogodny sposób opowiadał wice i anegdoty oraz podkreślał wielką rolę tradycji i mądrość śląskich zabaw. Pokazał też, że poczucie humoru jest nieodzownym elementem śląskiej kultury.
     Uroczyste spotkanie z pisarzem poprzedził występ artystyczny uczniów ze świetlicy szkolnej, którzy w gwarze śląskiej przedstawili “Czerwonego Kapturka” oraz zaprezentowali kilka wesołych wierszyków. Można było też wysłuchać humorystycznego dowcipu kolegów z kl. 8b. Całość przedstawienia uświetnił chór szkolny, śpiewając śląskie piosneczki.
     Obchody Dnia Patrona zakończyły się na boisku szkolnym, na którym zebrały się wszystkie klasy i wspólnie odśpiewały utwór pt. “Dawna piosnko, piosneczko”. Następnie zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie i filmik.
     Biorąc udział w tej wspaniałej uroczystości szkolnej, kolejny raz oddaliśmy hołd naszym przodkom oraz daliśmy świadectwo przywiązania do śląskich tradycji.

     Bożena Leszczyńska-Skwarczek

    • Dzień Dziecka

     Drodzy Uczniowie!
     wraz z gronem pedagogicznym, z okazji Dnia Dziecka, życzę Wam pogodnego nieba, dziecięcej radości, uśmiechu każdego dnia, sukcesów w szkole, rozwoju pasji, cudownych przyjaciół i kochającej rodziny. Bądźcie zawsze kreatywni, pełni entuzjazmu i motywacji do działania.

     Z tej okazji Rada Rodziców naszej szkoły ufundowała wszystkim dzieciom naszej szkoły lody z Lodziarni Rurański.
     W czwartek od 9.30 będą one serwowane na boisku szkolnym, oczywiście według ustalonego wcześniej harmonogramu.

     Życzę Wam miłego i pełnego wrażeń dnia!
     Bożena Hain – dyrektor szkoły

    • Książki w języku ukraińskim!

     W ramach projektu „Wsparcie dla uczniów z Ukrainy – Gmina Mikołów” miasto przekazało bibliotece szkolnej ponad 20 książek w języku ukraińskim. Wśród nich są między innymi bajki, baśnie, legendy oraz komiksy polskich autorów, jak i pisarzy ukraińskich.

     Ponadto księgozbiór wzbogacił się w wiele egzemplarzy podręczników do nauki języka polskiego.
     Mamy nadzieję, że będzie to przydatna pomoc w nauczaniu języka polskiego jako obcego.

     Ewa Dubiel

    • W przyjaźni ze światem, z przyrodą…

     Dzień Ziemi powinien trwać przez cały rok! Niech każdy dzień będzie dniem dla Ziemi.
     W myśl tej zasady w naszej szkole od tygodnia można obserwować różne formy zaangażowania młodych ludzi na rzecz przyrody. Jedną z nich było uczestniczenie w  szkolnych konkursach – recytatorskim i fotograficznym, których finał zorganizowano 28 kwietnia. Wielu poetów napisało teksty opiewające piękno natury i protestujące przeciwko jej zniszczeniu. Uczniowie sięgnęli więc po takie właśnie utwory i 30 osób stanęło w rywalizacji recytatorskiej.
     Na scenie podziwialiśmy uczniów w trzech grupach: najmłodszej (klasy 1-3), średniej (klasy 4-5) oraz najstarszej (klasy 6-8). Repertuar bardzo urozmaicony – od Stefka Burczymuchy, przez fragmenty Pana Tadeusza, na Liście zwierząt ginących Joann Macy kończąc. Poziom konkursu okazał wysoki – wszyscy świetnie przygotowani. W grupie najmłodszej zwyciężyli:
      Leon Jurkiewicz 1b – 1. miejsce, Antonina Kędzior 2a – 2. miejsce i Aleksandra Brela 2c – 3. miejsce. W grupie uczniów klas 4 i 5 najbardziej podobały się prezentacje: Antoniego Mrozowicza 5b – 1. miejsce, Nikity Biełusova 5b – 2. miejsce i Martyny Kraj 5a – 3. miejsce. Wśród najstarszych uczniów rywalizacja zakończyła się następująco: Lena Bury 6c – 1. miejsce, Natanael Kaczmarczyk 6b – 2. miejsce i Julia Krenczyk 6c – 3. miejsce.
     Konkurs fotograficzny również dotyczył tematyki przyrodniczej, a 1. miejsce zajął Kacper Zygmunt z klasy 4b, 2. miejsce Zuzanna Dąbrowska z 6c, zaś na 3. pozycji uplasowała się Lena Bogacka z 4a. 
     Wyróżnienia otrzymali: Julia Krenczyk 6c, Alicja Andrzejczak 2d, Radosław Habryka 5c, Maja Pieszczek 8c, Kinga Przybyła 4a i Piotr Baranowski 4b.

     Od słowa i uczucia do działania! Bądźmy razem dla przyrody!

     Alicja Nowakowska

    • Konkurs Logopedyczny Językołamacz

     04.04.2023 r Pani Dyrektor wręczyła nagrody zwycięzcom Drugiego Powiatowego Konkursu Logopedycznego Językołamacz.

     I miejsce zdobyli ex aequo: Aleksandra Czarnecka z SP 12 w Mikołowie, Dawid Kagoń z SP 10 w Mikołowie oraz Szymon Podyma z SP im. Karola Miarki w Ornontowicach. II miejsce zajęli ex aequo Aleksandra Orzeł z SP 3 w Orzeszu Zawadzie oraz Wiktoria Wieczorek z SP 1 w Mikołowie. Wyróżniono Przemysława Bogackiego z SP 1 w Mikołowie.

     Dziękujemy Radzie Rodziców oraz Starostwu Powiatowemu w Mikołowie za ufundowanie nagród. Wszystkim uczestnikom konkursu oraz nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu serdecznie gratulujemy.

     Justyna Teodorczuk

    • Wyścigi rzędów dla uczniów klas I-III.

     W naszej szkole odbyły się wspaniałe zawody wyścigów rzędów dla uczniów klas I-III. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w zakresie pracy zespołowej, koordynacji i szybkości.

     W trakcie wyścigów, uczniowie przeprowadzili emocjonujące wyścigi przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Każda klasa miała okazję wziąć udział w zawodach i rywalizować ze swoimi rówieśnikami.

      Podczas wyścigów panowała wspaniała atmosfera, a uczniowie aktywnie wspierali swoje zespoły, dopingując ich do zwycięstwa.

     Na zakończenie zawodów Pani Dyrektor nagrodziła zwycięskie klasy medalami.  Wszyscy uczestnicy dostali cos słodkiego. Zawody wyścigów rzędów okazały się nie tylko wspaniałą zabawą dla uczniów, ale również świetnym sposobem na rozwijanie umiejętności zespołowych i motywowania uczniów do pracy i rywalizacji.       

     A oto wyniki zawodów:

     W kategorii klas pierwszych - I miejsce zajęła klasa Ib

     W kategorii klas drugich - I miejsce zajęła klasa IIb

     W kategorii klas 3 - I miejsce zajęła klasa IIIc.    

      

                                                                                                                               Sabina Milerska

                                                                                                                               Katarzyna Stachoń

                                                                                                                               Katarzyna Czarnecka

    • XVII wizyta w Przystani Ocalenie w Ćwiklicach koło Pszczyny!

     5 kwietnia 2023 r. pięćdziesięciu uczniów naszej szkoły udało się do schroniska, w którym  swój dom znalazły zmęczone, schorowane, często wyeksploatowane do granic możliwości zwierzęta.

     Tam z wielką radością i dumą przekazali dary zgromadzone podczas XVII Akcji Pomocy Zwierzętom z Przystani Ocalenie. Pan Dominik Nawa, opiekun i założyciel przytuliska dla koni, psów, kotów i nie tylko, był poruszony, tak hojnym wsparciem dla swoich podopiecznych: 6126,11 zł oraz karmy, lekarska, podkłady, środki czystości, koce, marchewki itp.

     Bardzo dziękujemy całej społeczności naszej szkoły za ogromne zaangażowanie, wrażliwość i dobroć!

     Dziękujemy naszej Radzie Rodziców za pokrycie kosztów przejazdu autokarem!

     Izabela Niczyporuk

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1
   • (+32) 2262338
   • ul. Konstytucji 3 Maja 20 43-190 Mikołów
    Poland
   • Dyrektor szkoły: Bożena Hain
   • Adres skrzynki podawczej na platformie e-PUAP: /SP1Mikolow/SkrytkaESP
 • Biuletyn informacji publicznej
 • Liczba wizyt
  liczba odwiedzin: 98651
 • Facebook