• Martinstag

  Dnia 13 listopada br. w naszej szkole obchodziliśmy dzień św. Marcina. Martinstag szczególnie uroczyście obchodzony jest w Niemczech oraz w Austrii. Uczniowie naszej szkoły, nie tylko uczący się języka niemieckiego, mogli zaznajamiać się z legendami o św. Marcinie, zwyczajami związanymi z obchodami tego święta oraz słownictwem w języku niemieckim.
  W środę w klasach młodszych uczniowie klas 6 i 7 przeprowadzili lekcje związane z legendą oraz zwyczajami  świętomarcińskimi, a nauczyciele języka niemieckiego zorganizowali konkurs wiedzy i znajomości słownictwa związanego ze św. Marcinem. Na uczniów, którzy znali odpowiedzi na postawione pytania, czekała słodka niespodzianka. Można było również skosztować wypieków marcińskich na stoisku na pierwszym piętrze. Dziękujemy wszystkim za świetną zabawę.

  Monika Płaza i Bożena Urbanek

 • Nie widzimy przeszkód!

  Kolejna inauguracja działalności wolontariuszy pracujących dla płockiego Stowarzyszenia De Facto – stała się faktem!           
         W tym roku szkolnym do projektu tworzenia audiodeskrypcji dla osób niewidomych i niedowidzących przystąpili uczniowie klas szóstych i siódmych. Obecnie trwa cykl szkoleń, które wyposażą uczniów w niezbędne umiejętności potrzebne do tworzenia opisów.

          W ramach warsztatów 25 października  2019r. w naszej szkole odbył się audiopiknik. Gościliśmy członków Stowarzyszenia De Facto, w tym sześć osób niewidomych, którzy zapoznawali uczniów klas 5-7 z różnymi aspektami życia z niepełnosprawnością. Alfabet brajla, nowinki techniczne, tor przeszkód czy codzienne czynności – to tylko część tematów przybliżających uczniom problemy, z jakimi cały czas zmagają się osoby niewidome.

  Choć nie jest im łatwo, nasi Goście przekonywali, że „nie widzą przeszkód”, by aktywnie spędzać czas, realizować swoje pasje, kształcić się i po prostu cieszyć się życiem.

      Audiopiknik zaszczycili swą obecnością członkowie mikołowskiego koła Polskiego Związku Niewidomych oraz przedstawiciele władz miasta w osobach: pani Iwona Spychała-Długosz (wiceburmistrz miasta Mikołów), pani Ewelina Kukla (przewodnicząca komisji społecznej Rady Miejskiej), pan Rafał Kwapuliński (specjalista od spraw osób niepełnosprawnych w Mikołowie).

  Nasi wolontariusze przystępują do wytężonej pracy i oby również nie widzieli przeszkód, by systematycznie, z poświęceniem tworzyć teksty dla osób niewidomych! Czego z serca im życzą szkolne koordynatorki projektu …

                                                                                                  Karina Cyroń i Alicja Popenda

 • SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY!!!

  SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY!!!

  Szkolny konkurs plastyczny na plakat promujący projekt Wesołe Podwórko został rozstrzygnięty!!!
  Jury ma zaszczyt poinformować, że przyznało 6 nagród: 3 w kategorii młodszej i 3 w starszej.
  W klasach 1-4: 1 miejsce – Eliza Rosiek, 2 miejsce – Anna Gnizda, 3 miejsce – Lena Bogacka
  W klasach 5-8: 1 miejsce – Robert Witala, 2 miejsce – Piotr Rurański, 3 miejsce – Oliwia Bogacka
  Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratulujemy!!!

  Aleksandra Lelonek

 • MASZKETERIA – SZKOLNE MASZKETY W ZASIĘGU RĘKI!

  Z przyjemnością chwalimy się nową odsłoną naszego sklepiku szkolnego! Z końcem października został ukończony mural ozdabiający nasz szkolny sklepik. Mural wykonały Sandra Mróz, Roksana Beckman oraz Julia Więckowska z klasy 6d. Mural zaprojektowała Sandra Mróz.

  Dziewczyny malowały pod czujnym okiem Pani Izabeli Mróz – Dziękujemy za pomoc!

  W wyniku konkursu na nową nazwę, sklepik szkolny otrzymał również otrzymał nazwę MASZKETERIA. Autorem nowej nazwy jest KINGA PRZYBYŁA z klasy 1a.

  Zwyciężczyni konkursu gratulujemy wygranej, a dziewczynom z klasy 6d gratulujemy talentu i dziękujemy za zaangażowanie!;)

  Zapraszamy do MASZKETERII!

  Katarzyna Roj

 • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

  5 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem naszego dzieciństwa. Bajki  uczą, bawią a przede wszystkim przekazują wartości ,którymi należy kierować się w życiu. Już po raz kolejny uczniowie klas 4 i 5 uczcili ten dzień przychodząc do biblioteki szkolnej  w kolorowych przebraniach. Każda bajkowa postać prezentowała fragment bajki, która  była inspiracją do wyboru stroju.

  K. Frys

 • Kolejna literacka uczta za nami!

  25 października uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami  udali się do Krakowa na XXIII Międzynarodowe Targi Książki. Jak co roku czekało na nich wiele nowości  i atrakcji. Uczniowie brali udział w spotkaniach, korzystali z Ostrego Dyżuru Literackiego oraz uczestniczyli w warsztatach komiksowych. Tradycyjnie zmęczeni z książką w ręku i to nie jedną, ale bardzo zadowoleni wrócili do autokaru, aby tam już w ciszy wtopić się w świat książki.

  E. Dubiel

 • Ćwiczmy razem - etap 2

  W szkole realizowany jest projekt "Ćwiczmy razem - etap 2" współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach którego prowadzone są zajęcia gimnastyki korekcyjnej.

 • I etap Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych

  I etap Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych

  4 listopada w poniedziałek konkursem z języka polskiego rozpoczną się zmagania uczniów szkół podstawowych w tegorocznych Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych. W naszej szkole do udziału w I etapie konkursów zgłosiło się 63 uczniów z klas VIII, VII, a nawet VI. Wszystkim gratulujemy decyzji o udziale w konkursach i życzymy powodzenia.

   

  Krzysztof Skwarczek

  wicedyrektor ds. dydaktycznych

 • ARCHIPELAG SKARBÓW

  W dniach 24 i 25 października br. odbywał się w naszej szkole dla uczniów klas 8 program profilaktyczny „Archipelag Skarbów”.
  Szczęście, miłość, seksualność - to trzy główne tematy omawiane podczas zajęć. Uczniowie wypracowali podstawowe zasady postępowania, oparte na wzajemnym szacunku i odpowiedzialności. Odkrywali wartości, którym warto być wiernym oraz, że wśród dorosłych można znaleźć mądrych, autentycznych przewodników.
  Dodatkowo obyło się także spotkanie dla nauczycieli i rodziców uczniów.
  Trenerzy wykazali się ogromną wiedzą oraz niezwykłą umiejętnością nawiązania relacji zarówno z młodzieżą jak i z dorosłymi.
  Warto szukać i odkrywać skarby, które są w nas! Galeria zdjęć

  Pedagodzy

 • Budżet Obywatelski - Wesołe podwórko

 • „Gang Słodziaków” z leśnej polany w naszej Jedynce

  „Gang Słodziaków” z leśnej polany w naszej Jedynce

  7 października wizyta w szkolnej bibliotece Królowej Pszczół, muchy Henryki, borsuka Bartka i narratora sprawiła, że biblioteka zamieniła się w leśną polanę.

  Piękne stroje, dekoracja i muzyka wprowadziły uczniów klas I w wyjątkowy nastrój.

  Dzieci z wielką uwagą śledziły kolejnej przygody Nowych Słodziaków,  które bywają szalone, niesforne, ale zawsze trzymają się razem.

  Serdecznie dziękujemy p. wicedyrektorowi, p. pedagog, p. pielęgniarce oraz p. bibliotekarce za zaangażowanie i  humor podczas głośnego czytania.

  E. Dubiel

 • Konkurs literacko-plastyczny "By czytać się chciało, zakładkę do książki zrób wspaniałą”

  Konkurs literacko-plastyczny "By czytać się chciało, zakładkę do książki zrób wspaniałą”

  Biblioteka szkolna  zaprasza do udziału w konkursie  wszystkich uczniów klas II  i III,  którzy  chcieliby zaprojektować zakładkę  z przeczytanej, dowolnej, ulubionej książki.
  Prace plastyczne wykonujemy dowolną technik.

  Termin oddawania prac - do 30 listopada  w bibliotece szkolnej .

  Serdeczne zapraszamy !!!

  Frys Karina

 • Informacje dla rodziców

  Dnia 24.10.2019 r., tj. w czwartek odbędą się:
  - konsultacje (od 17:00 do 18:30) - klasy 1 - 6
  - zebrania z rodzicami - klasy 7 - 8
  Zapraszamy rodziców uczniów kl. 7-8 na godzinę 16:30 do sali gimnastycznej, w której odbędzie się prelekcja dotycząca zagrożeń uzależnieniem od środków odurzających prowadzona przez przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie oraz spotkanie z przedstawicielami realizującymi zagadnienia w ramach programu "Archipelag Skarbów". Następnie ok. godz. 18:00 odbędą się zebrania w salach lekcyjnych prowadzone przez wychowawców klas.

  Julita Juszczyk wicedyrektor szkoły

 • Projekt edukacyjny "Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki"

  Uczniowie klas 1c i 2c rozpoczęli ogólnopolski projekt edukacyjny „CZYTAM Z KLASĄ. Lekturki spod chmurki." Program projektu opiera się na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu uczniów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem. Dziękujemy Pani Dyrektor za oficjalne rozpoczęcie naszej przygody z książkami.

 • Europejski Tydzień Kodowania

  Europejski Tydzień Kodowania

  Europejski Tydzień Kodowania to wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko! Jego misją jest poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem. W tym tygodniu w naszej szkole na lekcjach informatyki uczniowie będą się bawili i jednocześnie ćwiczyli umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczość, koncentrację uwagi i umiejętności matematyczne. 

  Rafał Niczyporuk

 • Dni wolne od zajęć dydaktycznych

  Dzień 11 października 2019 (piątek) i dzień 14 października (poniedziałek) są dniami wolnym od zajęć dydaktycznych dla wszystkich uczniów SP1.

  W sytuacji braku możliwości zapewnienia dziecku opieki dyżur pełnić będzie świetlica.

  Rodzice wypełniają oświadczenie, na podstawie którego dziecko zostanie objęte opieką świetlicy. Oświadczenia przyjmowane są do  7 października 2019.

  Oświadczenie do pobrania na stronie szkoły w zakładce  Świetlica >Do pobrania oraz w świetlicy szkolnej w wersji papierowej.

  Dyrekcja SP1

  Kierownik świetlicy

 • Warsztaty profilaktyczne – „Jak radzić sobie z agresją?”

  W dniach 27.09.2019 r. oraz 02.10 i 04.10.2019 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty profilaktyczne „Jak radzić sobie z agresją?” dla klasy 4 i wszystkich klas 6. Zajęcia prowadzone były przez Panią Jolantę Zwyrtek z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mikołowie. Podczas warsztatów uczniowie mogli, poprzez zabawę, lepiej poznać siebie nawzajem i nauczyć się rozpoznawać swoje emocje, w tym przede wszystkim złość.  Udało się również wspólnie wypracować sposoby na radzenie sobie z negatywnymi uczuciami. Dziękujemy za poświęcony czas i zapraszamy ponownie!

  Pedagodzy

 • Wyjazd do Krakowa na 23 Międzynarodowe Targi Książki

  Wyjazd do Krakowa na 23 Międzynarodowe Targi Książki

  Hasłem przewodnim tegorocznych 23 Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie są słowa Carlosa Ruiza Zafóna „Czytać to bardziej żyć”.
  Jeśli masz ochotę żyć jeszcze pełniej i piękniej wybierz się z nami! 25 października 2019r. szkolna biblioteka organizuje dla uczniów klas 7 i 8 wyjazd na targi książki do Krakowa. 

  Zapisy w bibliotece.
  Zapraszamy!

 • Tydzień Języków Obcych

  Za nami kolejny dzień obchodów Tygodnia Języków Obcych. Tego dnia wiele się działo. Na oknach naszej szkoły pojawiły się kolorowe flagi różnych krajów wykonane przez uczniów naszej szkoły. Odbył się też konkurs językowy Deutsch – English  – Tour dla klas ósmych, w organizacji którego pomagali uczniowie klasy 6c i 6d. Do konkursu zgłosiły się 4 drużyny dwuosobowe, które starały się uzyskać jak najwięcej punktów na poszczególnych stacjach językowych. Mamy nadzieję, że tego dnia uczniowie naszej szkoły mieli szansę nie tylko wykazać się umiejętnościami językowymi, ale też ….. dobrze się bawić. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

  Nauczyciele Języków Obcych

 • Warsztaty ekologiczne „Zdrowe powietrze – zdrowy człowiek”

  „Zdrowe powietrze – zdrowy człowiek”  - takie hasło przyświecało zorganizowanym przez Fundację Arka warsztatom ekologicznym , w których 28 września na Rynku w Mikołowie uczestniczyli uczniowie Jedynki. Podczas zabaw plenerowych  próbowaliśmy odkryć, co wisi w powietrzu. Nie tylko świetnie się bawiliśmy, ale także poznaliśmy  sposoby na pozyskanie  energii, która nie zanieczyszcza powietrza. Odwiedziliśmy jedyne w Polsce „kino bez prądu”, które sami uruchomiliśmy, pedałując na rowerach ustawionych za widownią.  Zagraliśmy także w Ekomemory oraz grę Siejemy Słońce,  by dowiedzieć się, jak skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom ekologicznym.

  Zajęcia prowadzone przez animatorów okazały się ciekawą, niestandardową  lekcją, promującą proste postawy i zachowania ekologiczne na co dzień. Jak się okazało,  każdy z nas może zrealizować je w swoim życiu i zrobić coś dla naszej planety. Przekonaliśmy się, że musimy  walczyć o powstrzymanie zmian klimatycznych, ponieważ kiedy cierpi przyroda, cierpi także człowiek.

  Anna Sztajgli

strona: