• W przyjaźni ze światem, z przyrodą…

     Dzień Ziemi powinien trwać przez cały rok! Niech każdy dzień będzie dniem dla Ziemi.
     W myśl tej zasady w naszej szkole od tygodnia można obserwować różne formy zaangażowania młodych ludzi na rzecz przyrody. Jedną z nich było uczestniczenie w  szkolnych konkursach – recytatorskim i fotograficznym, których finał zorganizowano 28 kwietnia. Wielu poetów napisało teksty opiewające piękno natury i protestujące przeciwko jej zniszczeniu. Uczniowie sięgnęli więc po takie właśnie utwory i 30 osób stanęło w rywalizacji recytatorskiej.
     Na scenie podziwialiśmy uczniów w trzech grupach: najmłodszej (klasy 1-3), średniej (klasy 4-5) oraz najstarszej (klasy 6-8). Repertuar bardzo urozmaicony – od Stefka Burczymuchy, przez fragmenty Pana Tadeusza, na Liście zwierząt ginących Joann Macy kończąc. Poziom konkursu okazał wysoki – wszyscy świetnie przygotowani. W grupie najmłodszej zwyciężyli:
      Leon Jurkiewicz 1b – 1. miejsce, Antonina Kędzior 2a – 2. miejsce i Aleksandra Brela 2c – 3. miejsce. W grupie uczniów klas 4 i 5 najbardziej podobały się prezentacje: Antoniego Mrozowicza 5b – 1. miejsce, Nikity Biełusova 5b – 2. miejsce i Martyny Kraj 5a – 3. miejsce. Wśród najstarszych uczniów rywalizacja zakończyła się następująco: Lena Bury 6c – 1. miejsce, Natanael Kaczmarczyk 6b – 2. miejsce i Julia Krenczyk 6c – 3. miejsce.
     Konkurs fotograficzny również dotyczył tematyki przyrodniczej, a 1. miejsce zajął Kacper Zygmunt z klasy 4b, 2. miejsce Zuzanna Dąbrowska z 6c, zaś na 3. pozycji uplasowała się Lena Bogacka z 4a. 
     Wyróżnienia otrzymali: Julia Krenczyk 6c, Alicja Andrzejczak 2d, Radosław Habryka 5c, Maja Pieszczek 8c, Kinga Przybyła 4a i Piotr Baranowski 4b.

     Od słowa i uczucia do działania! Bądźmy razem dla przyrody!

     Alicja Nowakowska

    • Konkurs Logopedyczny Językołamacz

     04.04.2023 r Pani Dyrektor wręczyła nagrody zwycięzcom Drugiego Powiatowego Konkursu Logopedycznego Językołamacz.

     I miejsce zdobyli ex aequo: Aleksandra Czarnecka z SP 12 w Mikołowie, Dawid Kagoń z SP 10 w Mikołowie oraz Szymon Podyma z SP im. Karola Miarki w Ornontowicach. II miejsce zajęli ex aequo Aleksandra Orzeł z SP 3 w Orzeszu Zawadzie oraz Wiktoria Wieczorek z SP 1 w Mikołowie. Wyróżniono Przemysława Bogackiego z SP 1 w Mikołowie.

     Dziękujemy Radzie Rodziców oraz Starostwu Powiatowemu w Mikołowie za ufundowanie nagród. Wszystkim uczestnikom konkursu oraz nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu serdecznie gratulujemy.

     Justyna Teodorczuk

    • Wyścigi rzędów dla uczniów klas I-III.

     W naszej szkole odbyły się wspaniałe zawody wyścigów rzędów dla uczniów klas I-III. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w zakresie pracy zespołowej, koordynacji i szybkości.

     W trakcie wyścigów, uczniowie przeprowadzili emocjonujące wyścigi przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Każda klasa miała okazję wziąć udział w zawodach i rywalizować ze swoimi rówieśnikami.

      Podczas wyścigów panowała wspaniała atmosfera, a uczniowie aktywnie wspierali swoje zespoły, dopingując ich do zwycięstwa.

     Na zakończenie zawodów Pani Dyrektor nagrodziła zwycięskie klasy medalami.  Wszyscy uczestnicy dostali cos słodkiego. Zawody wyścigów rzędów okazały się nie tylko wspaniałą zabawą dla uczniów, ale również świetnym sposobem na rozwijanie umiejętności zespołowych i motywowania uczniów do pracy i rywalizacji.       

     A oto wyniki zawodów:

     W kategorii klas pierwszych - I miejsce zajęła klasa Ib

     W kategorii klas drugich - I miejsce zajęła klasa IIb

     W kategorii klas 3 - I miejsce zajęła klasa IIIc.    

      

                                                                                                                               Sabina Milerska

                                                                                                                               Katarzyna Stachoń

                                                                                                                               Katarzyna Czarnecka

    • XVII wizyta w Przystani Ocalenie w Ćwiklicach koło Pszczyny!

     5 kwietnia 2023 r. pięćdziesięciu uczniów naszej szkoły udało się do schroniska, w którym  swój dom znalazły zmęczone, schorowane, często wyeksploatowane do granic możliwości zwierzęta.

     Tam z wielką radością i dumą przekazali dary zgromadzone podczas XVII Akcji Pomocy Zwierzętom z Przystani Ocalenie. Pan Dominik Nawa, opiekun i założyciel przytuliska dla koni, psów, kotów i nie tylko, był poruszony, tak hojnym wsparciem dla swoich podopiecznych: 6126,11 zł oraz karmy, lekarska, podkłady, środki czystości, koce, marchewki itp.

     Bardzo dziękujemy całej społeczności naszej szkoły za ogromne zaangażowanie, wrażliwość i dobroć!

     Dziękujemy naszej Radzie Rodziców za pokrycie kosztów przejazdu autokarem!

     Izabela Niczyporuk

    • Żywa lekcja biologii o płazach

     W naszej szkole zawitała prawdziwa znawczyni płazów - pani herpetolog z Bochni. Przywiozła ze sobą żywe okazy egzotycznych żab, salamander, kumaków i drzewołazów. Największą furorę zrobiła żaba rogata, którą uczniowie mogli pogłaskać mimo jej mało zachęcającej, stale obrażonej miny. Żaba liściasta z Malezji zaprezentowała mistrzostwo w kamuflażu. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści o wodno-lądowych kręgowcach oraz odważnie brali je na ręce.

    • Wielkanocna pomoc dla mieszkańców ukraińskiego miasta Sumy

     Społeczność naszej szkoły przystąpiła do projektu zainicjowanego przez Starostwo Powiatu Mikołowskiego - pomocy mieszkańcom ukraińskiego miasta Sumy.

     Od 6 do 31 marca kompletowaliśmy paczki dla rodzin na wschodzie Ukrainy, czekających na jakiekolwiek wsparcie. Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na potrzeby oczekujących pomocy i zakupili niezbędne rzeczy. Dodatkowo uczniowie pod opieką nauczycieli wykonali świąteczne kartki, które zostały dołączone do paczek.

     Dzielmy się dobrem, bo dobro to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ja dzieli!    

      

                                                                                                           Pedagodzy

    • Mecz nauczyciele kontra uczniowie

     W czwartek 30 marca 2023 roku, odbyła się już XI edycja meczu piłkarskiego pomiędzy Uczniami SP1, a Nauczycielami. Tym razem cel nie był charytatywny. Za uzbierane środki zakupione zostaną 2 stoły, które będą przeznaczone  do wykorzystania przez uczniów w czasie przerw: do piłkarzyków na I piętro oraz do tenisa stołowego na III piętro. Mecz dostarczył wielu wrażeń i sportowych emocji, zakończył się wynikiem 8:3 dla nauczycieli.

    • Wielkanocna pomoc wolontariuszy

     W dniach 24 i 25 marca została przeprowadzona kolejna zbiórka żywności w mikołowskich sklepach. Uczniowie klas 8 naszej szkoły zaangażowali się w pomoc i wraz ze Stowarzyszeniem „Uśmiech” włączyli się w to szlachetne dzieło pomocy rodzinom ubogim. Zebrane produkty przekazane zostaną do Banku Żywności, a stamtąd trafią do rodzin potrzebujących. Dziękujemy uczniom, którzy poświęcili swój wolny czas i przyczynili się do wsparcia tego dzieła.

     Pedagodzy

    • LAURY ROZDANE !

     Po kilkumiesięcznych zmaganiach zakończył się udział uczniów SP 1 w Mikołowie w tegorocznych Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych.
     Z wielką satysfakcją informuję, że uczniowie naszej szkoły zdobyli cztery tytuły laureata i jeden tytuł finalisty.
      

     Laureaci:

     Wojciech Jaskuła 8d – język polski
     Beniamin Sowa 8b – historia
     Łukasz Górnik 8c – matematyka
     Łucja Kuszka 8c – biologia

     Finalista:

     Piotr Rurański 8a - biologia
     Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za duży wysiłek włożony w przygotowania do konkursów, a nagrodzonym gratulujemy osiągnięcia najwyższych laurów.

     Krzysztof Skwarczek
     wicedyrektor ds. dydaktycznych

    • Zwracamy się z prośbą o wsparcie dla Mamy naszego ucznia

     Opis zrzutki

     Zakładam tą zbiórkę w imieniu mojej przyjaciółki Ani, która walczy z nieuleczalną chorobą w celu poprawy jakości życia i poprawy sytuacji przynajmniej na gruncie materialnym. Ania to wesoła i dzielna mama, żona, babcia ale też wspaniała przyjaciółka i  koleżanka. W styczniu ubiegłego roku Ania czuła się źle, walcząc z astmą i nie najlepszym samopoczuciem. Przebrnęła przez wielu lekarzy, przez długi czas leżała w szpitalu w Mikołowie aż w końcu w szpitalu Ochojcu  usłyszała diagnozę. Guzkowe zapalenie naczyń z zajęciem płuc Zespół Churg- Straussa . Na ten moment nie wynaleziono lekarstwa na tą podstepną autoimmunologiczną chorobę.  Ania regularnie  przyjmuje wlewy chemii oraz dużą dawkę sterydów, co wpływa na jej codzienne życie i funkcjonowanie. Lekarze nie są w stanie określić jaki rezultat da leczenie ale wiara i wola życia jest ogromna i wierzę że doprowadzi przynajmniej do remisji i spokojnego jutra. Niestety, spokój i stabilizacja Ani codziennego życia legła w gruzach. Sytuacja rodziny nie jest najlepsza. Na leczenie oraz utrzymanie rodziny zarabia tylko mąż Ani, co w połączeniu z opieką nad żoną staje się bardzo ciężkie do udźwignięcia. Pomoc finansowa jest niezbędna żeby rodzina mogła godnie i spokojnie trwać w tej sytuacji i z nadzieją patrzeć w przyszłość. Ta zbiórka jest dla wszystkich którzy chcieliby wspomóc Anię w jej codziennych zmaganiach. Chciałabym żeby w całym tym nieszczęściu nie musiała się martwić przynajmniej o względy finansowe.

     Link do zrzutki

    • Stypendia i nagrody Burmistrza

     Tak jak w latach ubiegłych również i w tym roku uczniowie naszej szkoły mogą ubiegać się o nagrodę Burmistrza Mikołowa za bardzo dobre wyniki w nauce i inne osiągnięcia edukacyjne. Szkoła na prośbę rodzica będzie wystawiać zaświadczenia o wysokości średnich ocen. W przypadku, gdy uczeń nie miał innych osiągnięć poza średnią ocen, wszystkie tabele w podpisywanym zaświadczeniu należy jednoznacznie skreślić.

     Ponadto zwracam uwagę, że średnie ocen o wartości 5,29 lub 5,49 lub 5,90 nie mogą zostać zakwalifikowane jako 5,30, 5,50 czy 6.00.Wszystkie aktualne informacje oraz dokumenty znajdują się na stronie internetowej szkoły w zakładce „Stypendia i nagrody Burmistrza”.

     W tym roku termin składania wniosków o przyznanie nagrody Burmistrza upływa w czwartek 20 lipca.

      

     Krzysztof Skwarczek

     wicedyrektor ds. dydaktycznych

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1
   • (+32) 2262338
   • ul. Konstytucji 3 Maja 20 43-190 Mikołów Poland
   • Dyrektor szkoły: Bożena Hain
   • Adres skrzynki podawczej na platformie e-PUAP: /SP1Mikolow/SkrytkaESP
 • Biuletyn informacji publicznej
 • Liczba wizyt
  liczba odwiedzin: 69147
 • Facebook