• 14 uczniów SP w Wielkim Finale!

          Za nami etap rejonowy Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.  Wzięło w nim udział 46 uczniów z kas VII i VIII oraz dwóch uczniów z klasy V, którzy zmierzyli się z arkuszami konkursowymi z 7 przedmiotów. Do rozgrywki finałowej zakwalifikowało się 14 uczniów, którzy powalczą o zaszczytny tytuł laureata.

          Gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy powodzenia w finale. (tabela finalistów)

        • ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSACH CZYTELNICZYCH:

          1. Czytelnik Roku - Konkurs skierowany do wszystkich uczniów naszej szkoły.

          2. Dotyk lektury - Konkurs skierowany jest dla klas I - III. Do każdej przeczytanej lektury klasa wspólnie maluje rysunek promujący tytuł. W skutek czego powstaje malowniczy album przeczytanych lektur. Najciekawsze będą wystawione na stronie naszej szkoły. 

          3. Najpiękniejsza zakładka Jedynki - Konkurs dla klas IV-VI przedstawiający najciekawszą zakładkę do książki. 

          4. Książka w nowym świetle - Konkurs fotograficzny dla klas VII - VIII. 

          Zapraszam wszystkich zainteresowanych fotografią do wzięcia udziału w konkursie, w centrum którego znajduje się książka w ciekawych i nietypowych miejscach i sytuacjach. 

          Dziękuję i pozdrawiam,

          Katarzyna Krużycka

        • KARTKI DLA CHORYCH I NIE TYLKO …

          Do 13.12.2021 r. w naszej szkole trwała akcja tworzenia przez uczniów własnoręcznie wykonanych kartek, które następnie zostaną przekazane osobom chorym. Równolegle cały czas zbierane są artykuły higieny osobistej oraz słodycze dla podopiecznych Zakładu Opieki Leczniczej w Mikołowie. Mile widziane są własnoręcznie wykonane ozdoby bożonarodzeniowe.

          Pedagodzy

        • MEDIATORZY RÓWIEŚNICZY

          W naszej szkole prowadzone są spotkania mediatorów rówieśniczych. Zebrania odbywają się w gabinecie pedagogów.

          Mediatorzy angażują się w:

          - organizowane na terenie szkoły działania profilaktyczne,

          - prowadzone akcje charytatywne,

          - rozwiązywanie konfliktów rówieśniczych,

          - prowadzenie zajęć dla uczniów oraz w wiele innych ciekawych akcji.

          Uczą się komunikacji interpersonalnej i jak służyć pomocą innym.

          Zapraszamy – dołącz do mediatorów!

          Pedagodzy

        • Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich

          „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY! ...

          Dokładnie czterdzieści lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polski wprowadzono stan wojenny. Uczniowie klas siódmych i ósmych w ramach uczestnictwa w projekcie „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY! przygotowali plakaty i zebrali wspomnienia swoich bliskich na temat ówczesnych wydarzeń. Uczestniczyli również w zajęciach na temat wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji strajku w kopalni Wujek w Katowicach. Zachęcamy do lektury fragmentów uczniowskich wypracowań, w których ósmoklasiści zebrali wspomnienia rodziców i dziadków.

           „Pewnej nocy do naszego domu weszli wyważając drzwi żołnierze. Zabrali ze sobą rodziców. Zostałem  z braćmi w wieku 10 i 6 lat.  Młodszego trudno było uspokoić bo płakał za rodzicami.(…) Wrócili po 3 miesiącach”.

          „ Ok. godz. 10.00 rozpoczął się szturm na kopalnię. Czołgi zniszczyły ogrodzenie (w miejscu obecnego krzyża). Zginęło wtedy 9 górników,  moi koledzy z pracy. jeden z nich nawet często nas odwiedzał. Mieszkający piętro niżej mężczyzna , został postrzelony w brzuch. Do późnych godzin wieczornych toczyły się walki w kopalni „Wujek”. Milicja zatrzymywała karetki, wyciągała rannych górników i zaczynała ich bić”

          „Nosiliśmy specjalne odznaki z logo „Solidarności”. Był rejestr członków i dokumentacja zakładowa, które zostały nam zabrane po ogłoszeniu stanu wojennego. Wcześniej ukryliśmy je w zakładowej kotłowni, ale zostały nam one zabrane.(…) Bywało, że noce spędzałem strajkując na terenie zakładu pracy. W domu zostawała żona i dwie córki. (…) Walczyliśmy o godne traktowanie pracownika, o wolność”

          „Mój kolega z pracy, dzień po pacyfikacjiw kopalni Wujek w Katowicach, wywiesił w biurze polską flagę z kirem czyli żałobną wstążką. Uczynił to w geście solidarności z górnikami z kopalni ponieważ był przewodniczącym NSZZ „Solidarność” w naszym zakładzie. Następnego dnia nie przyszedł już do pracy. Wyszedł z więzienia dopiero w czerwcu lub lipcu następnego roku.(…). Delegacja mojego zakładu złożyła kwiaty pod kopalnią „Wujek” w dniu 4 maja. Kolejnego dnia osoby te nie pojawiły się w pracy. Zostały internowane na około miesiąc”

          „ Zawieszono wszystkie związki zawodowe oraz zmilitaryzowano  zakłady pracy. Polegało to m.in. na tym, że każdego dnia trzeba było podawać ilość zatrudnionych osób a każdy zakład podlegał wojskowemu.(…) Do najdłuższego strajku stanu wojennego należał strajk górników w kopalni „Piast”. Trwał on 14 dni podczas których grupa górników zjechała pod ziemię i odmówiła wyjścia. Wydarzenie to miało miejsce od 14 grudnia 1981 r do 28 grudnia.(…) Niektórzy ludzie nosili w klapie marynarki opornik (urządzenie elektroniczne). Opornik symbolizował sprzeciw i niechęć wobec stanu wojennego.”

          „W dużym mieście stan wojenny ograniczał znacznie swobody obywatelskie. Obowiązywała wtedy godzina milicyjna od 22.00 do 6.00. Robotnicy dojeżdżający do pracy w tych godzinach musieli posiadać zaświadczenie kierownika fabryki.(…) W sklepach brakowało wielu podstawowych produktów dlatego wprowadzono ich reglamentację. Na każdego człowieka przypadała określona ilość towaru np.1,7 kg cukru na miesiąc.(…)Gdy na ulice miasta wychodzili demonstranci, milicjanci łapali za pałki i polewali ludzi lodowatą wodą z armatek wodnych. (…) Wielu opozycjonistów było internowanych czyli zamkniętych w ośrodkach odosobnienia, które mogły być ośrodkiem wczasowym lub zwykłym więzieniem.”

          „Niedziela, 13 grudnia 1981. Obudziłem się z uśmiechem na ustach z myślą, że znowu obejrzę sobie mój ulubiony Teleranek. Włączyłem telewizor, wpatrywałem się w ekran ale Teleranku nie było. Powiem więcej, nie było niczego! Sądziliśmy, że popsuł się telewizor. Dla upewnienia się ojciec poszedł zapytać sąsiadów. Kiedy ponownie go włączyliśmy pan w mundurze i ciemnych okularach mówił coś czego nie zrozumiałem ale rodzice byli wstrząśnięci. Później powiedzieli mi, że wprowadzono stan wojenny. Byliśmy pewni, że oznacza to początek kolejnej wojny.”

           

          „ W Mikołowie aby wyjść na dwór, trzeba było wziąć ze sobą dokumenty. Jeśli przyłapano cię bez nich na ulicy czekała cię surowa kara. Wprowadzona została godzina milicyjna więc nie można było wychodzić z domu po 22.00 i przed 6.00. Wyjątkiem były święta Bożego Narodzenia gdyż władze polskie zdecydowały się dopuścić mieszkańców do udziału w Pasterce. (…) Codziennie odczuwało się niepokój, że mama lub tata mogą nie wrócić. Ciągle było słychać pogłoski, że sąsiad spod piątki zaginął, że koleżanki z pracy nie ma już kilka dni”

          „Moja mama urodziła się w 1980 r. i wtedy jeszcze nikt nie sądził, że za rok mogą zginąć dziesiątki osób.  Gdy moja mama miała roczek, babcia leżała na porodówce w szpitalu w Katowicach. Dokładnie było to 16 grudnia 1981 r. W ten dzień doszło do pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach gdzie po ataku ZOMO i wojska rannych zostało wielu górników. Większość strajkujących uciekła do domów ponieważ wiedzieli, że mogą zginąć. Na salę, w której leżała moja babcia, trafił ranny górnik, gdyż pielęgniarki mogły go tam opatrzyć i ukryć wśród rodzących kobiet.”

          „Wszystko było na kartki. Dodatkowo kolejki w sklepach były ogromnie długie. Problemem było nawet kupno kaszki manny dla dziecka. Na półkach stał tylko ocet i musztarda. (…) Wszędzie były kontrole, nawet na drodze na Starganiec. Milicjanci szukali „wrogów ludu” którzy przewozili „bibułę” czyli gazetki solidarnościowe, w których były informacje o rzeczach, z którymi nie zgadzał się rząd.  Były one wydawane przez nielegalne „podziemie”. Takie „bibuły” były rozrzucane np. na dworcach aby ludzie mogli je czytać. Niestety trzeba było bardzo uważać podczas ich rozrzucania, ponieważ można było mieć spore problemy.(…) Kiedy 13 grudnia w niedzielę włączyliśmy telewizor, włosy niemal stanęły mi dęba. Nikt nie wiedział co to będzie i czego się można spodziewać. Już wcześniej były potworne masakry np. w Szczecinie i w Gdańsku w 1970 r. Do dziś pamiętam , jak wojsko wtargnęło do kopalni i zamordowało 9 górników. Stan wojenny według mnie wyglądał trochę jak dzisiejsza pandemia. Zabronili się nam spotykać , a wszyscy czuli się jak w więzieniu. Dlatego naprawdę cieszę się, że te okropne czasy minęły i mam nadzieję, że już nigdy więcej nie powrócą.”

          „Wojskowy przewrót zaczął się tuż przed północą gdy zablokowano połączenia telefoniczne. Bardzo się bałam, że będzie wojna, czołgi wjadą na ulice i zaczną do nas strzelać. Dowiedziałam się, że zajęcia na mojej uczelni zostaną odwołane. Nie wiedziałam wtedy czy w ogóle wrócę na studia.”

          „Mój dziadek zapomniał zabrać przepustki na wyjazd z gminy, kiedy jechał do swojej rodziny na święta. Został złapany przez milicję i musiał iść za to do aresztu na 12 godzin. Moi dziadkowie obawiali się, że będzie III wojna światowa. Rozmowy telefoniczne były kontrolowane, na ulicach było wojsko i milicja. Nie można było wyjechać z kraju.”.

          „Na Kamionce były utworzone rogatki, na których stało wojsko, sprawdzające przepustki na wyjazd do Katowic”.

          „Moja mama sprowadziła do domu całą rodzinę w obawie o ich życie. Dzieci nie wychodziły na dwór. Telefony przestały działać. Na długi czas nie dało się z nikim skontaktować. Gdy odwieszono połączenia milicja kontrolowała rozmowę. Gdy chciałeś się przemieścić trzeba było mieć specjalną przepustkę. Nie było wyjątków- nie miałeś przepustki – aresztowali cię.”

          „Zakup żywności był poważnym wyzwaniem. Kolejki były kolosalne. Często kiedy doszło się do kasy nic już nie można było kupić. Toteż  ludzie zaczęli umawiać się na dyżury. Polegało to na tym: Jednego dnia stoisz ty a drugiego stoją inni. Pamiętam kobiety z małymi dziećmi, które miały osobną kolejkę, która również była bardzo długa. Ludzie marzyli o mięsie lub pełnowartościowym posiłku.”

          „Musieliśmy przejść na dworcu przez tunel, do którego milicja wrzuciła gaz łzawiący. Cały konwój ZOMO stał naprzeciw pociągu. Milicjanci wygrażali nam i krzyczeli.”

           

          „Do autobusu, którym jechałam do pracy weszło dwóch uzbrojonych żołnierzy i każdy pasażer musiał pokazać dowód osobisty i opowiedzieć, gdzie się jedzie i po co. To był dramat, każdy się bał.”

        • Niesamowita pomoc Przystani Ocalenie!!!

           W piątek po lekcjach zostały podsumowane zawartości 27 skarbonek – słoików, które zostały  podliczone i podpisane przez wychowawców. Podobnie skarbonka z pokoju nauczycielskiego. 

          Ku naszemu cudownemu zaskoczeniu okazało się, że społeczność naszej Jedynki zebrała na rzecz zwierząt 8186,80 zł!!!!!! Klasa, która zebrała najwięcej pieniążków, bo aż 1000,19 zł to 7c! WIELKIE BRAWA!

          Dodatkowo Julka i Antek pozyskali od sponsorów 1025 zł, które przeznaczą na zakup góry warzyw i siana dla zwierząt.

          Czworonożni mieszkańcy przytuliska będą bardzo uszczęśliwieni dzięki ogromnej hojności i dobroci mikołowskiej Jedynki!!!

          BARDZO DZIĘKUJEMY ZA WŁĄCZENIE SIĘ CAŁYM SERCEM DO XVI AKCJI POMOCY ZWIERZĘTOM Z PRZYSTANI OCALENIE!!!

          Julka Bautsz, Antek Skapczyk i Izabela Niczyporuk 

        • Brawo Kuba z kl. 6a!

          29 listopada Jakub Maczek wziął udział w Powiatowym Konkursie plastyczno – medialnym „Jakie to zwierzę?” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Powstańców Śląskich w Łaziskach Górnych. Kuba wykazał się wiedzą przyrodniczą na temat zwierząt leśnych, hodowlanych i dziko-żyjących oraz umiejętnościami plastycznymi i wyszukiwaniem informacji.

          Został wyróżniony! Gratulujemy!!!

          Izabela Niczyporuk

        • Pomagamy zwierzętom ze schroniska

          Uwaga!

          Akcji będą towarzyszyć dwa konkursy:

          1. na najciekawsze zdjęcie domowego pupila – zdjęcia podpisane (imię i nazwisko ucznia, klasa) można umieszczać w specjalnym pudełku na portierni lub wysłać na maila: i.niczyporuk@sp1-mikolow.pl
          2. na najciekawsze przebranie za zwierzątko w dniu 29 listopada!

          Na zwycięzców czekają nagrody!

          Ponadto klasa, która najbardziej zaangażuje się w pomoc Przystani Ocalenie otrzyma nagrodę specjalną – możliwość wyjazdu z darami do schroniska!

        • Dzień św. Marcina

          Dnia 16 listopada br. w naszej szkole obchodziliśmy dzień św. Marcina. Martinstag szczególnie uroczyście obchodzony jest w Niemczech oraz w Austrii. Uczniowie naszej szkoły, nie tylko uczący się języka niemieckiego, mogli zaznajamiać się z legendami o św. Marcinie, zwyczajami związanymi z obchodami tego święta oraz słownictwem w języku niemieckim. W poniedziałek i wtorek w klasach młodszych uczniowie tworzyli plakat związany ze św. Marcinem, natomiast delegaci klas 4 – 7 wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez nauczycieli języka niemieckiego.

          Oto wyniki konkursu:

          KLASY 1 – 3:

          1. miejsce ex aequo klasa 1B oraz 1D

          KLASY 4 – 5:

          1. miejsce klasa 5A

          wyróżnienie klasa 4B

          KLASY 6 – 7:

          1. miejsce klasa 7A

          wyróżnienie klasa 6A

          Dziękujemy wszystkim za świetną zabawę.

          Monika Płaza i Bożena Urbanek

        • WOJEWÓDZKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE 2021

          Zakończył się etap szkolny wojewódzkich konkursów przedmiotowych dla uczniów Szkół Podstawowych. Z grona 90 uczestników do etapu rejonowego zakwalifikowało się aż 46 uczniów. tabela
          Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w I etapie konkursów dziękujemy za wysiłek włożony w przygotowania, gratulujemy osiągniętych wyników i trzymamy kciuki za tych, którzy uzyskali kwalifikacje do II etapu.

          Krzysztof Skwarczek
          wicedyrektor ds.. dydaktycznych

        • Komunikat dla rodziców

          Drodzy Rodzice i Uczniowie!

          12 listopada (piątek), zgodnie z kalendarzem roku szkolnego Szkoły Podstawowej nr 1 w Mikołowie, zatwierdzonym przez Radę Rodziców,  jest dniem wolnym  wolnymi od zajęć dydaktycznych.  

          Uczniom z klas I – III, których rodzice pracują, szkoła zapewnia dyżur opiekuńczo-wychowawczy świetlicy na wniosek rodziców, jeśli  zgłoszą potrzebę opieki nad dzieckiem.

          Zgłoszenia na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze przyjmowane są na podstawie Karty Zgłoszenia Dziecka do świetlicy w dniu wolnym od zajęć dydaktycznych 12.11.2021r.

          Kartę można pobrać ze strony szkoły z zakładki Świetlica> Do pobrania lub w wersji papierowej  u pań woźnych.

          Karty zgłoszenia przyjmowane są przez wychowawców  świetlicy, wychowawców klas lub panią woźną do dnia 8 listopada (poniedziałek).

          UWAGA!

          W tym dniu dla zapisanych dzieci, korzystających z obiadów, przygotowany będzie ciepły posiłek. Rodzice tych dzieci proszeni są o doliczenie do płatności grudniowej opłaty za ten obiad w kwocie 3,50 zł, gdyż przy podawaniu płatności za listopad dzień 12.11. 2021 został odliczony.

           

          Kierownik świetlicy Teresa Płonka

        • Tydzień Profilaktyki

          W dniu 10.11.2021 r. w związku z zakończonym Tygodniem Profilaktyki odbyło się uroczyste wręczenie nagród przez Panią Dyrektor Bożenę Hain oraz Panią Wicedyrektor Małgorzatę Dudę. Nagrody były wręczane w dwóch kategoriach: dla najlepiej wychowanej klasy - Klasy z Klasą oraz za najładniej wykonany plakat zawierający Szkolne Zasady Dobrego Wychowania.
          Zwycięzcami w kategorii Klasa z Klasą były: klasa 2c oraz 8e, natomiast najładniejszy plakat wykonały klasy: 3a, 7b oraz 8d. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

          Pedagodzy

      • Dzień Języków Obcych
        • Dzień Języków Obcych

          Dnia 1. października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Z tej okazji na oknach pojawiły się kolorowe flagi różnych państw, uczniowie wysłuchali apelu na temat różnorodności językowej w Europie, a klasa 3a zorganizowała na boisku szkolnym pokaz belgijki. Do wspólnej zabawy przyłączyli się uczniowie poszczególnych klas. 

          Poza tym każda klasa losowała jedno z państw, które miała tego dnia zaprezentować. Wszystkie klasy bardzo się zaangażowały. Chodząc od sali do sali, można było poczuć się jak na wycieczce po krajach całego świata. Uczniowie nie tylko poznali ciekawostki o danych państwach, nauczyli się kilku zwrotów w danym języku, ale również mogli posmakować smakołyków z danego kraju. A uczniowie klas 3c i 4b nawet przygotowali piosenki po włosku i po niemiecku.

          Chyba każdy się przekonał, że JĘZYKÓW WARTO SIĘ UCZYĆ.

        • PODZIĘKOWANIE…

          Szanowni Rodzice, Nauczyciele, Absolwenci i Uczniowie

          W dniu 24 września 2021r. odbyła się w naszej szkole uroczystość nadania nowego sztandaru i koncert muzyczny uczniów i absolwentów „Razem dla Jedynki”.

          Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji tak ważnego dla całej społeczności szkoły historycznego wydarzenia.

          Dziękujemy za wpłaty na konto Rady Rodziców. Dziękujemy za ciasta, ze sprzedaży których zebrano kwotę 2 755  zł. Zostanie ona przeznaczona na zakup śląskich strojów ludowych do wykorzystania przez uczniów podczas kolejnych uroczystości szkolnych.

          Dziękujemy nauczycielom wraz z uczniami, którzy przygotowali akademię. 

          Dziękujemy za liczny udział Uczniów i Rodziców w koncercie muzycznym.

          Szczególnie gorąco dziękujemy absolwentom Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 1 za pomoc w organizacji koncertu „Razem dla Jedynki” i za liczne niezawodne przybycie. To dla nas bardzo ważne, że pamiętacie o Jedynce i zawsze chętnie odpowiadacie na nasz apel.

          Jeszcze raz dziękuję wszystkim darczyńcom i osobom, które przyczyniły się do zorganizowania uroczystości i zaszczyciły nas swoją obecnością podczas koncertu.

          Cieszymy się, że w tej historycznej dla nas chwili Państwo nam towarzyszyliście.

          W imieniu całej Dyrekcji

          Bożena Hain – dyrektor szkoły

        • Szkolimy się dla naszych uczniów!

          Pięciu nauczycieli naszej szkoły: p. Agnieszka Iwańska- Żemła, p. Sylwia Kawecka- Rogier, p. Katarzyna Skrzypczyk, p. Aleksandra Bielak oraz p. Grzegorz Rożkiewicz w lipcu i sierpniu bieżącego roku uczestniczyło w międzynarodowych szkoleniach językowo-metodycznych. Kursy odbywały się w centrum szkoleniowym ETI Malta, w ramach projektu POWER (Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój) Step by Step- małymi krokami ku wiedzy finansowanego ze środków Unii Europejskiej Erasmus+.

          Celem wyjazdu było podniesienie wiedzy, umiejętności językowych i kompetencji metodycznych nauczycieli, co przełoży się na podniesienie jakości nauczania, nawiązanie współpracy międzynarodowej oraz poznanie historii i kultury Malty. 

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1
      • (+32) 2262338
      • ul. Konstytucji 3 Maja 20 43-190 Mikołów
        Poland
      • Dyrektor szkoły: Bożena Hain
      • Adres skrzynki podawczej na platformie e-PUAP: /SP1Mikolow/SkrytkaESP
  • Biuletyn informacji publicznej
  • Liczba wizyt
    liczba odwiedzin: 106526
  • Facebook