Zakończenie Roku Szkolnego 2020/2021
Dzisiaj rozdanie świadectw i wreszcie upragnione wakacje!
Wszystkim życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku! Słońca, podróży i cudownych wspomnień!
20
XIV Powiatowy Konkurs Matematyczny
20 maja odbył się w naszej szkole XIV Powiatowy Konkurs Matematyczny dla klas szóstych szkół podstawowych powiatu mikołowskiego. Wśród 16 uczestników wyłoniono 4 laureatów. 16 czerwca odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczniom wyróżnionym.
Trzecie miejsce zajął uczeń naszej szkoły Łukasz Górnik, drugie uczennica Szkoły Podstawowej nr 10 – Idalia Goli, a pierwsze miejsce ex aequo uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 Cyprian Zieliński oraz uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 Radosław Wypych.
Zwycięzcom i ich opiekunom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Bożena Kaczmarczyk, Edyta Kucharska
Akademia Bezpiecznego Puchatka
W bieżącym roku szkolnym po raz kolejny uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym Akademia Bezpiecznego Puchatka. Program obejmował tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Za udział w programie szkoła otrzymała Certyfikat.
Dzień Patrona Szkoły – tradycja, historia i integracja
Dzięki temu, że uczniowie powrócili nareszcie ze zdalnego nauczania w mury swojej szacownej szkoły, możliwe było zorganizowanie uroczystych obchodów Dnia Patrona. Przygotowano bardzo bogaty program. Dla starszych uczniów zaproponowano wystawę zatytułowaną „Z kart historii Jedynki” i lekcje wychowawczo-historyczne. Najmłodsi zaś świetnie bawili się podczas „Śląskich graczek” oraz przedstawienia „Czerwonego Kapturka” w gwarze śląskiej. Ponadto klasa 5a zorganizowała apel poświęcony patronom naszej szkoły – Powstańcom Śląskim. W setną rocznicę trzeciego powstania szczególnie brzmiały słowa pełne pamięci i uznania dotyczące bohaterów tych wydarzeń.
Aby włączyć do wspólnego świętowania wszystkich uczniów, zaproponowano konkursy na najciekawszą dekorację klasową dotyczącą Śląska i wzbogacenie swojego uczniowskiego stroju elementami regionalnymi. Główne nagrody otrzymały klasy: 1a, 2a, 2b, 4c i 6b, wyróżnienia zaś przyznano: 1b, 1c, 2c, 3a, 3b, 3c, 7c i 7b. Bardzo wielu uczniów wspaniale prezentowało się w śląskich strojach, np. siostry Magdalena i Łucja Kuszki. Na korytarzach słychać było nawet „ślonskie piosneczki”…
W szkole zrobiło się gwarno i wesoło. Uroczystości nie tylko pozwoliły kolejnym pokoleniom uczniów poznać historię ich szkoły i przybliżyć tradycje, których są kontynuatorami, ale przede wszystkim zintegrować społeczność uczniowską po tak długiej trudnej dla wszystkich przerwie. W tym roku ten ostatni walor imprezy był szczególnie bezcenny!
Alicja Nowakowska, Bożena Leszczyńska-Skwarczek
16
XVI Powiatowy Konkurs Wiedzy o Polskich Parkach Narodowych
Uczennice klasy 7c – Zuzanna Rupik i Martyna Gregorczyk wywalczyły trzecie miejsce w konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową w Wyrach i Starostwo Powiatowe w Mikołowie.
Pierwszy etap konkursu polegał na indywidualnym rozwiązaniu quizu. Natomiast w drugim etapie pięć drużyn odpowiadało na wylosowane pytania. Dziewczyny zdobyły wiedzę o Polskich Parkach Narodowych i wspaniale reprezentowały naszą szkołę! Gratulujemy!
Izabela Niczyporuk
Spotkanie informacyjne dla rodziców uczniów przyszłorocznych klas pierwszych
Szanowni Państwo,
SPOTKANIE INFORMACYJNE dla rodziców przyszłorocznych uczniów klas pierwszych odbędzie się 28 czerwca 2021 r. (poniedziałek) o godz. 16.30 w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Mikołowie.
Zapraszam na spotkanie tylko jednego rodzica każdego ucznia.
W związku z obecną sytuacją epidemiczną spotkanie odbędzie się z zastosowaniem reżimu sanitarnego i proszę o zabranie maseczek.
Podczas spotkania dyrekcja przedstawi ofertę szkoły. Będzie również możliwość zadawania pytań nurtujących Państwa w związku z rozpoczęciem nauki dziecka w naszej szkole.Serdecznie zapraszam
Bożena Hain - dyrektor szkoły
Wolontariat w czasach pandemii
Rok szkolny 2020/2021 powoli dobiega końca. W szkolnych kronikach zapisze się jako rok zdominowany przez zdalne nauczanie. Mimo wielu utrudnień wolontariusze Stowarzyszenia De Facto nie złożyli broni i sumiennie pracowali przez wszystkie miesiące nauki.
Bezpośrednio po październikowym szkoleniu przystąpili do tworzenia audiodeskrypcji. Opisywane zdjęcia pochodziły z różnych czasopism, między innymi: Focus, Cogito, National Geographic Traveler. Każdy wolontariusz wykonał 8 opisów (9. przed nami), które trafiały do internetowego Kiosku z prasą dla osób niewidomych.
31 maja br. odbyło się spotkanie online uczniów z zarządem Stowarzyszenia. Wolontariusze mieli okazję wypowiedzieć opinie na temat trudności i sukcesów swojej działalności. Usłyszeli wiele pochlebnych zdań o pracy, jaką wykonali. Zarząd Stowarzyszenia wyraził nadzieję, że w nowym roku szkolnym grupa wolontariuszy będzie kontynuowała swą pracę.
Opiekunki szkolnej grupy wolontariuszy dziękują uczniom za wytrwałość, sumienność i kreatywność w tworzeniu audiodeskrypcji.
Karina Cyroń, Alicja Popenda
Klasa pod Dębem otwarta!
Wspólnym wysiłkiem rodziców, nauczycieli i uczniów „Jedynki” zbudowaliśmy „Klasę pod Dębem” – miejsce do nauki i zabawy dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Na uroczystość otwarcia, która odbyła się 1 czerwca 2021 r., przybyli: Burmistrz i Wiceburmistrzowie miasta, Naczelnik Wydziału Oświaty, dyrektor CUW, zarząd Rady
Rodziców, uczniowie i nauczyciele. Przecięcia wstęgi dokonała pani dyrektor Bożena Hain wspólnie z burmistrzem Stanisławem Piechulą i wybranymi uczniami z klasy 1c. Po otwarciu klasy zaproszeni goście oraz uczniowie zjedli śniadanie na świeżym powietrzu, a następnie pani Katarzyna Stachoń, wychowawczyni 1c, przeprowadziła pierwszą lekcję w Klasie pod Dębem. Mamy nadzieję, że ta klasa stanie się miejscem ciekawych, inspirujących lekcji dla wszystkich uczniów „Jedynki”.Krzysztof Skwarczek
wicedyrektor ds. dydaktycznych5
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR 2021
22 kwietnia 2021 roku odbyła się kolejna jubileuszowa XXX edycja Międzynarodowego Konkursu “Kangur Matematyczny”. Bardzo miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych, znaleźli się również nasi uczniowie. Najlepsze wyniki otrzymali:
w kategorii Żaczek:
Konrad Kukla (2c) – wyróżnienie
Kinga Przybyła (2a) – wyróżnienie
w kategorii Maluch:
Maciej Kozłowski (3b) – wynik bardzo dobry
w kategorii Beniamin:
Tomasz Przybyła (5a)– wynik bardzo dobry
Beniamin Sowa (6b)– wyróżnienie
w kategorii Kadet:
Bartłomiej Tomaś (7d) - wyróżnienie
Szymon Kufel (7b) - wyróżnienie
Adrian Szafron (7c)- wyróżnienie
Paweł Gołuch (8b)- wyróżnienie
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!
Klaudia Bogacka
Festiwal online Ślonsko Piosneczka
W dniach od 15.05.21 do 31.05.21 odbył się w naszej szkole festiwal online Ślonsko Piosneczka przeznaczony dla uczniów klas 1-3. W konkursie wzięli udział zarówno soliści, jak i całe klasy. Ostatecznie przyznano trzy wyróżnienia: pierwsze otrzymała Emilia Brysz z kl. 2a, drugie Charlotte Secher z kl. 3b, a trzecie klasa 2b. Nagrody i dyplomy będą wręczone w Dniu Patrona Szkoły 2.06.21 o godz. 12.40 w auli szkolnej.
Donata Dłubis
Konkursy, konkursy, konkursy!
Z wielką przyjemnością informuję o sukcesach naszych uczniów w ostatnich konkursach przedmiotowych. Oto one:
1. Zuzanna Rupik 7c
III miejsce w 3 powiatowym konkursie historycznym „W kręgu powstań śląskich”
2. Marek Karpeta 8a
II miejsce w powiatowy konkurs języka angielskiego w I LO w Mikołowie
3. Oliwia Wionzek 8b
III miejsce w powiatowym konkursie „Z biologią i chemią za Pan Brat” w I LO w Mikołowie
4. Marek Karpeta 8a
II miejsce w powiatowym konkursie z matematyki „Młodzi Kopernicy”
5. Karol Mendecki 7d
III miejsce w powiatowym konkursie z języka angielskiego „Młodzi Kopernicy”
6. Małgorzata Podeszwa 7e
II miejsce w konkursie w ramach kampanii z okazji 100 rocznicy wybuchu powstań śląskich w kategorii „Śląsk w wierszu i piosence”
7. Robert Witala 7d
III miejsce w półfinale XXII edycji Regionalnego Konkursu Geologiczno-Środowiskowego "Nasza Ziemia" - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro. „Tajemniczy świat jaskiń”
Wszystkim nagrodzonym uczniom i ich nauczycielom GRATULUJEMY.
Krzysztof Skwarczek
wicedyrektor ds. dydaktycznych
"TAJEMNICZY ŚWIAT JASKIŃ"
Z wielką radością informujemy, że uczeń naszej szkoły Robert Witala z klasy 7d został laureatem regionalnego konkursu geologicznego (woj. śląskie i opolskie).
Organizatorem konkursu był Państwowy Instytut Geologiczny.
Uczestnicy musieli samodzielnie napisać wypracowanie na wybrany temat związany z krasem, a następnie zmierzyć się z trudnym testem wiedzy geologicznej. Robert poradził sobie z tymi zadaniami doskonale.
Serdecznie gratulujemy!!!
Konstancja Zolich
Egzamin Ósmoklasisty 2021 za nami!
Dziękujemy wszystkim Ósmoklasistom za obecność i punktualność oraz przestrzeganie procedur egzaminacyjnych i wytycznych sanitarnych. Można powiedzieć, że pod tym względem egzamin zdaliście na szóstkę. Mamy nadzieję, że wyniki z poszczególnych części egzaminu będą równie zadawalające, na miarę możliwości każdego z Was. Ale o tym dowiemy się dopiero 2 lipca w poniedziałek.
Krzysztof Skwarczek-wicedyrektor ds. dydaktycznych
NAGRODA BURMISTRZA MIKOŁOWA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH ZA ROK SZKOLNY 2020/2021
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,
Na stronie BIP Urzędu Miasta Mikołów pod adresem http://bip.mikolow.eu/?c=951umieszczona jest kompletna informacja wraz z załącznikami o nagrodach Burmistrza Mikołowa dla uczniów szkół podstawowych za rok szkolny 2020/2021.
W tym roku termin składania wniosków o przyznanie nagrody Burmistrza Mikołowa za wyniki w nauce dla uczniów mikołowskich szkół podstawowych upływa we wtorek 20 lipca.
Informacja o uzyskanej przez ucznia średniej ocen końcowych zostanie przygotowana przez sekretariat szkoły i przekazana uczniom w dniu rozdania świadectw.
W razie potrzeby w godzinach urzędowania UM można uzyskać szczegółowe informacje na ten temat pod numerem telefonu 32 32 48 419.
Z poważaniem
Bożena Hain – dyrektor szkoły
Kolorowy zawrót głowy!
Zachęcamy wszystkich uczniów do przyłączenia się do zabawy “Kolorowy Zawrót Głowy” - W najbliższym tygodniu stawiamy na kolor! Ubierz się jak najbardziej kolorowo, wesoło, zabierz ze sobą kolorowe dodatki i ozdoby (opaski, kapelusze, gumki do włosów itp.) Spraw by nasz powrót był wyjątkowy i niezapomniany. Cieszmy się swoją obecnością. Bądźmy KOLOROWI!!
Vivat Konstytucja, Vivat Powstańcy Śląscy!
3 maja 2021 roku obchodzić będziemy 100 rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego oraz 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w dniach od 4 do 8 maja nauczyciele historii przybliżą uczniom klas 4-8 te wydarzenia.
100 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego jest szczególnie ważna dla całej społeczności naszej szkoły, noszącej od 1966 roku zaszczytne imię Powstańców Śląskich. W ostatnich tygodniach wielu uczniów wzięło udział w konkursach poświęconych tej tematyce. Po przeprowadzeniu szkolnych eliminacji do rozgrywek finałowych zakwalifikowali się:
- Melania Czapla z 7b i Emilia Górnik z 7e: Wojewódzki konkurs na kartkę z przewodnika: „100 najciekawszych miejsc związanych z historią powstań śląskich”
- Małgorzata Podeszwa z 7e i Aleksandra Figiel z 6a: Wojewódzki konkurs wokalno-recytatorski: „Śląsk w wierszu i piosence”
- Zuzanna Rupik z 7c i Nadia Śleziona z 7e: III Powiatowy Konkurs z Historii „W kręgu powstań śląskich”
Z niecierpliwością czekamy na ostateczne wyniki konkursów!
Równie niecierpliwie oczekujemy powrotu uczniów do zajęć stacjonarnych. Na dzień 2 czerwca zaplanowaliśmy obchody Święta Patrona Szkoły, które w tym roku będą miały szczególnie uroczysty charakter, właśnie ze względu na 100 rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego.
W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku Górnoślązacy po raz trzeci chwycili za broń (poprzednie powstania miały miejsce w latach 1919 i 1920) protestując przeciwko wynikowi przeprowadzonego w marcu tego roku plebiscytu, w którym mieszkańcy Górnego Śląska głosowali za przynależnością tej ziemi do Polski lub Niemiec. Plebiscyt wygrali Niemcy (60% głosów), jednak wynik nie odzwierciedlał stanu faktycznego. W plebiscycie mogły bowiem wziąć udział wszystkie osoby urodzone na Górnym Śląsku (niekoniecznie zamieszkałe na jego obszarze w dniu głosowania). Korzystając z tej możliwości Niemcy sprowadzili niemal 200 tysięcy swoich rodaków spoza Górnego Śląska, których głosy przesądziły o ostatecznym wyniku.
Walki powstańcze trwały przez dwa miesiące. Najtrudniejszy bój Górnoślązacy stoczyli w dniach 21-26 maja o Górę Św. Anny na Opolszczyźnie. I chociaż bitwa była nierozstrzygnięta, powstanie – jako jedno z nielicznych w całej historii Polski – zakończyło się sukcesem. Ostateczny podział Górnego Śląska nastąpił 20 października 1921 roku. Do Polski przyłączono co prawda tylko jedną trzecią część spornego obszaru, ale z pewnością tę najcenniejszą i najbardziej uprzemysłowioną. Uroczystość włączenia części Górnego Śląska do Macierzy miała miejsce 20 czerwca 1922 roku. W całości Śląsk wrócił do Polski w 1945 roku, po zakończonej II wojnie światowej.
Marcin Pogonowski
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄZKI I PRAW AUTORSKICH
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich stał się wśród naszych czytelników okazją do dzielenia się czytelnicza pasją. Podczas bibliotecznych spotkań online uczniowie opowiadali o swoich ulubionych autorach, książkach oraz niesamowitych bohaterach. Krótkie, ale ciekawie przedstawione rekomendacje wzbudziły spore zainteresowanie wśród kolegów i koleżanek, a w niektórych klasach stały się inspiracja do zorganizowania magicznego wieczoru z ulubioną książką. Dodatkowo uczniowie klas 8a i 8c mieli możliwość spotkania się z studentem V roku prawa, który przybliżył im tematykę praw autorskich. Wszystkim czytelnikom życzymy wielu niezapomnianych wrażeń i fascynujących przygód z książką.
Ewa Dubiel
Projekt „Fullabilities”
Uczennice III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach – Weronika, Martyna, Maja, Julia, Hania, Iga i Ula spotkały się online z naszymi uczniami z klas 7 i 8. Podczas godzin wychowawczych opowiadały o swoim projekcie, który traktuje o chorobach rzadkich, przewlekłych oraz o niepełnosprawnościach. Realizowały w ten sposób swoje przedsięwzięcie, aby zrobić coś dobrego i pożytecznego dla osób, które zmagają się z trudnościami zdrowotnymi, ale również dla osób, które są zdrowe.
Dla uczniów była to lekcja empatii, właściwego zachowania i postępowania oraz poszanowania cudzego jak i własnego zdrowia.
Z linków można dowiedzieć się więcej o projekcie oraz o dziewczynach.
https://www.facebook.com/Fullabilities-106894767910421/
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=184472213486009&id=106894767910421
https://www.facebook.com/106894767910421/posts/110788527521045/
https://www.instagram.com/life.with.crps/
https://www.facebook.com/106894767910421/posts/110788527521045/
Izabela Niczyporuk
Zaświeć na niebiesko dla autyzmu
31 marca nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Na lekcjach wychowawczych nauczyciele zrealizowali lekcje tematyczne poświęcone temu zagadnieniu, w hallu szkoły pojawiła się gazetka edukacyjna. Uczniowie chętnie włączyli się w akcję „Polska na niebiesko” zakładając niebieski strój i wykonując prace plastyczne. Nasi uczniowie po raz kolejny udowodnili, że wrażliwość i akceptacja nie są im obce.
Justyna Teodorczuk
6