• Kiermasz Świąteczny
    • Kiermasz Świąteczny

     W ramach kiermaszu świątecznego, który towarzyszył wywiadówkom w dniu 12 grudnia 2019r. zebraliśmy pokaźną sumę 12224 zł. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu uczniów, wychowawców i rodziców w przygotowanie stoisk oraz hojności kupujących – rodziców i nauczycieli.
     W imieniu organizatorów DZIĘKUJĘ


     Bożena Hain – dyr. szkoły

    • Jasełka dla Stowarzyszenia Pomocna Dłoń

     17 grudnia grupa teatralna wraz z chórem szkolnym wystawiła Jasełka dla Stowarzyszenia Pomocna Dłoń – Krystyn i Sympatyków. Pod kierunkiem pani Anny Sztajgli powstało przedstawienie, a oprawę muzyczną zawdzięczamy pani Donacie Dłubis i chórowi szkolnemu.
     Wszystkim gościom, zebranym na spotkaniu opłatkowym w hotelu PIK- bardzo podobał się występ młodych aktorów. 
     Dziękujemy za wprowadzenie w świąteczną atmosferę!


     Bożena Urbanek

    • Trzecie miejsce w województwie naszych dziewcząt w unihokeju !!!

     Podczas Finału Igrzysk Młodzieży Szkolnej województwa śląskiego w unihokeju reprezentacja naszych dziewcząt wywalczyła Brązowy medal, pokonując w meczu o trzecie miejsce zawodniczki z Zawiercia 3:0. Wcześniej w rozgrywkach grupowych pokonały 1:0 szkołę z Bytomia oraz 4:1 rywalki z Czeladzi. Lepsze od naszych w półfinale okazały się zawodniczki z SP 36 w Tychach, które ostatecznie zdobyły złoto pokonując w finale Mistrzostw po rzutach karnych szkołę z Gliwic. Zawody odbyły się na mikołowskiej hali MOSiR. Gratulujemy ogromnego sukcesu naszym uczennicom, które wystąpiły w składzie: Hudzik Jesika (bramkarz), Kaps Wiktoria, Kierzkowska Maja, Kozicka Julia, Misiołek Daria, Rzeszutek Kornelia, Wionzek Oliwia - wszystkie z klasy 7b oraz Zając Natalia z 8b. 

                                                                          Grzegorz Rożkiewicz

    • Inauguracja Zielonej Pracowni

     5 grudnia 2019 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni „Przez las do wiedzy” w Szkole Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie. Została ona dofinansowana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dzięki wygranej w 5 edycji konkursu na najciekawszy projekt ekopracowni. Dotacja ze środków WFOŚiGW na utworzenie Zielonej Pracowni wyniosła 29 997,96 zł. Gmina Mikołów zapewniła wkład w wysokości 7 500 zł.

     Przedstawiony przez nas pomysł na zagospodarowanie pracowni spotkał się z uznaniem ze względu na funkcjonalność zastosowanych rozwiązań, jak i kreatywne wykorzystanie przestrzeni klasowej. Zaprezentowany program edukacyjny gwarantuje prowadzenie edukacji ekologicznej w sposób nowoczesny i atrakcyjny, dostosowany do różnych grup wiekowych, pozytywnie wpływając na polepszenie wyników nauczania. Motywem przewodnim Zielonej Pracowni jest las, ponieważ drzewostan parku miejskiego Planty zagląda w jej okna.

     W dniu inauguracji zaproszonych gości uroczyście przywitała pani dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie – Bożena Hain. Symbolicznego przecięcia zielonej wstęgi dokonała razem z burmistrzem Mikołowa – panem Stanisławem Piechulą oraz z przedstawicielką WFOŚiGW – panią Aleksandrą Radzikowską.

     Pani dyrektor zabrała głos aby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do utworzenia Zielonej Pracowni oraz aby opowiedzieć o jej ekologicznych zadaniach. Przedstawicielka Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, burmistrz Mikołowa oraz nauczycielka biologii – Izabela Niczyporuk podzielili się wrażeniami oraz satysfakcją z oddania do użytku uczniom tak bogato wyposażonej ekopracowni. Przemowom towarzyszyła prezentacja multimedialna zawierająca pierwszy szkic kredkami nowej sali i jej konkursową wizualizację komputerową.  Ponadto pokazała zdjęcia z etapami tworzenia nowej pracowni i wreszcie zdjęcia z uczniami korzystającymi z jej zasobów.

     Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni do aktywnego odkrywania tajemnic przyrodniczo – biologicznych na specjalnie przygotowanych stanowiskach naukowych. Chętnie wykonywali zadania pod czujnym okiem uczniów, którzy za dobrze wypełnioną kartę pracy przyznawali „zielony punkt” upoważniający do otrzymania pamiątkowego dyplomu.

     Tematy zadań były następujące:

     • Skrzydlaci przyjaciele.
     • Co nam szumi nad głowami?
     • Tajemnice ludzkiego ciała.
     • Mikroświat.

     Wszyscy pracowali z tak dużym przejęciem i zaangażowaniem, że z trudem dali się zaprosić na pyszny tort i kawę. Uczestnicy uroczystego otwarcia Zielonej Pracowni w Szkole Podstawowej nr 1 w Mikołowie żegnali się pełni wrażeń i uznania.
     Zdjęcia w galerii Zielona pracownia.

   • Gala Wolontariatu
    • Gala Wolontariatu

     4 grudnia br. w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie, odbyło się podsumowanie działalności wolontariuszy z powiatu mikołowskiego.
     Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody, m.in. dla najlepszych wolontariuszy. Spośród nominowanych wyróżniono trzy grupy wolontaryjne, w tym działającą w naszej szkole grupę De Facto, prowadzoną przez panie Karinę Cyroń i Alicję Popenda.
     „Wolontariusze Roku” otrzymali statuetki oraz nagrodę pieniężną, która pozwoli na dalszy rozwój działalności.
     Gratulacje Dla Opiekunek Szkolnej Grupy Wolontariatu na Rzecz Osób Niewidomych !!!

    • Świąteczna Zbiórka Żywności

     W dniach 29 i 30 listopada br. uczniowie naszej szkoły, pomagali podczas Świątecznej Zbiórki Żywności – ogólnopolskiej zbiórki organizowanej rokrocznie przez Federację Polskich Banków Żywności. Jak co roku, wraz ze Stowarzyszeniem Pomocna Dłoń, młodzież kwestowała i zachęcała do podzielenia się swoimi zakupami.
     Dziękujemy młodym wolontariuszom - którzy w swoim wolnym czasie zaangażowali się i chcieli pomóc potrzebującym, poprzez udział w akcji !!!

     Bożena Urbanek

   • Dla rodziców
    • Dla rodziców

     Wywiadówki 12 grudnia 2019 r. (czwartek) odbędą się o godzinie 17.00 dla wszystkich klas.
     W tym dniu obywać się będzie również Kiermasz Świąteczny od 16.00 do 19.30.

     Serdecznie zapraszam!

     Dyrektor szkoły – Bożena Hain

   • Pomóżmy Piotrusiowi
    • Pomóżmy Piotrusiowi

     W dniu 12 grudnia 2019r. (czwartek) w naszej szkole od godziny 15:00 zostanie przeprowadzona akcja pozyskania potencjalnych dawców szpiku kostnego zorganizowana przez fundację DKMS. W tym dniu w wyznaczonym miejscu Tata Piotrusia wraz z wolontariuszką będą rejestrować nowe osoby, które są chętne aby znaleźć się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Będą odpowiadać na wszystkie nurtujące  pytania i pobierać wymaz z ust za pomocą pałeczek oraz tłumaczyć sens całej akcji.

     https://www.dkms.pl/pl

    • Święto Misia

     W dniu 25 listopada naszą  bibliotekę odwiedził Pluszowy Miś, aby świętować swoje urodziny. Dzieci z klas młodszych chętnie czytały misiowi książeczki, a przytulania i wspólnej zabawy nie było końca. Wszystkiemu towarzyszył uśmiech i dobra zabawa . Tak się  spodobało misiowi, że obiecał wrócić do nas za rok.

     K. Frys

    • Baśniowa kraina

     W tym dniu biblioteka szkolna zamieniła się w baśniową krainę, którą odwiedziły  bajkowe postacie. Można było spotkać Czerwonego Kapturka, rycerza, wróżkę, czy Kota w butach, którzy pięknie opowiadali o sobie lub przeczytali  fragment bajki, z której pochodzą. Wspólna piosenka i zabawa przy muzyce uświetniła ten niezwykły dzień. Dziękujemy dzieciom, wychowawczyniom i rodzicom za zaangażowanie.

     E.Dubiel

    • Profilaktyka dla młodych !

     W dniach 20 i 22 listopada odbyły się w naszej szkole zajęcia z profilaktyki dla uczniów klas 5-7.

     Uczestniczyli oni w warsztatach prowadzonych przez pedagogów ze Śląskiego Centrum Profilaktyki w Katowicach. Najstarsze klasy wzięły udział w zajęciach na temat „Komunikacji w grupie”, młodsze natomiast w warsztatach pt. „Zaplątani w sieci”.

     Młodzież klas siódmych poznawała tajniki dobrej, konstruktywnej komunikacji, a uczniowie z klas szóstych i piątych uczyli się jak nie dać się wciągnąć w niebezpieczną sieć uzależnienia od Internetu.

     Zajęcia podobały się i cieszyły się dużym zaangażowaniem młodzieży.

     Pedagodzy

    • Martinstag

     Dnia 13 listopada br. w naszej szkole obchodziliśmy dzień św. Marcina. Martinstag szczególnie uroczyście obchodzony jest w Niemczech oraz w Austrii. Uczniowie naszej szkoły, nie tylko uczący się języka niemieckiego, mogli zaznajamiać się z legendami o św. Marcinie, zwyczajami związanymi z obchodami tego święta oraz słownictwem w języku niemieckim.
     W środę w klasach młodszych uczniowie klas 6 i 7 przeprowadzili lekcje związane z legendą oraz zwyczajami  świętomarcińskimi, a nauczyciele języka niemieckiego zorganizowali konkurs wiedzy i znajomości słownictwa związanego ze św. Marcinem. Na uczniów, którzy znali odpowiedzi na postawione pytania, czekała słodka niespodzianka. Można było również skosztować wypieków marcińskich na stoisku na pierwszym piętrze. Dziękujemy wszystkim za świetną zabawę.

     Monika Płaza i Bożena Urbanek

    • Nie widzimy przeszkód!

     Kolejna inauguracja działalności wolontariuszy pracujących dla płockiego Stowarzyszenia De Facto – stała się faktem!           
            W tym roku szkolnym do projektu tworzenia audiodeskrypcji dla osób niewidomych i niedowidzących przystąpili uczniowie klas szóstych i siódmych. Obecnie trwa cykl szkoleń, które wyposażą uczniów w niezbędne umiejętności potrzebne do tworzenia opisów.

             W ramach warsztatów 25 października  2019r. w naszej szkole odbył się audiopiknik. Gościliśmy członków Stowarzyszenia De Facto, w tym sześć osób niewidomych, którzy zapoznawali uczniów klas 5-7 z różnymi aspektami życia z niepełnosprawnością. Alfabet brajla, nowinki techniczne, tor przeszkód czy codzienne czynności – to tylko część tematów przybliżających uczniom problemy, z jakimi cały czas zmagają się osoby niewidome.

     Choć nie jest im łatwo, nasi Goście przekonywali, że „nie widzą przeszkód”, by aktywnie spędzać czas, realizować swoje pasje, kształcić się i po prostu cieszyć się życiem.

         Audiopiknik zaszczycili swą obecnością członkowie mikołowskiego koła Polskiego Związku Niewidomych oraz przedstawiciele władz miasta w osobach: pani Iwona Spychała-Długosz (wiceburmistrz miasta Mikołów), pani Ewelina Kukla (przewodnicząca komisji społecznej Rady Miejskiej), pan Rafał Kwapuliński (specjalista od spraw osób niepełnosprawnych w Mikołowie).

     Nasi wolontariusze przystępują do wytężonej pracy i oby również nie widzieli przeszkód, by systematycznie, z poświęceniem tworzyć teksty dla osób niewidomych! Czego z serca im życzą szkolne koordynatorki projektu …

                                                                                                     Karina Cyroń i Alicja Popenda

   • SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY!!!
    • SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY!!!

     Szkolny konkurs plastyczny na plakat promujący projekt Wesołe Podwórko został rozstrzygnięty!!!
     Jury ma zaszczyt poinformować, że przyznało 6 nagród: 3 w kategorii młodszej i 3 w starszej.
     W klasach 1-4: 1 miejsce – Eliza Rosiek, 2 miejsce – Anna Gnizda, 3 miejsce – Lena Bogacka
     W klasach 5-8: 1 miejsce – Robert Witala, 2 miejsce – Piotr Rurański, 3 miejsce – Oliwia Bogacka
     Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratulujemy!!!

     Aleksandra Lelonek

    • MASZKETERIA – SZKOLNE MASZKETY W ZASIĘGU RĘKI!

     Z przyjemnością chwalimy się nową odsłoną naszego sklepiku szkolnego! Z końcem października został ukończony mural ozdabiający nasz szkolny sklepik. Mural wykonały Sandra Mróz, Roksana Beckman oraz Julia Więckowska z klasy 6d. Mural zaprojektowała Sandra Mróz.

     Dziewczyny malowały pod czujnym okiem Pani Izabeli Mróz – Dziękujemy za pomoc!

     W wyniku konkursu na nową nazwę, sklepik szkolny otrzymał również otrzymał nazwę MASZKETERIA. Autorem nowej nazwy jest KINGA PRZYBYŁA z klasy 1a.

     Zwyciężczyni konkursu gratulujemy wygranej, a dziewczynom z klasy 6d gratulujemy talentu i dziękujemy za zaangażowanie!;)

     Zapraszamy do MASZKETERII!

     Katarzyna Roj

    • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

     5 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem naszego dzieciństwa. Bajki  uczą, bawią a przede wszystkim przekazują wartości ,którymi należy kierować się w życiu. Już po raz kolejny uczniowie klas 4 i 5 uczcili ten dzień przychodząc do biblioteki szkolnej  w kolorowych przebraniach. Każda bajkowa postać prezentowała fragment bajki, która  była inspiracją do wyboru stroju.

     K. Frys

    • Kolejna literacka uczta za nami!

     25 października uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami  udali się do Krakowa na XXIII Międzynarodowe Targi Książki. Jak co roku czekało na nich wiele nowości  i atrakcji. Uczniowie brali udział w spotkaniach, korzystali z Ostrego Dyżuru Literackiego oraz uczestniczyli w warsztatach komiksowych. Tradycyjnie zmęczeni z książką w ręku i to nie jedną, ale bardzo zadowoleni wrócili do autokaru, aby tam już w ciszy wtopić się w świat książki.

     E. Dubiel

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1
   • (+32) 2262338
   • ul. Konstytucji 3 Maja 20 43-190 Mikołów Poland
   • Dyrektor szkoły: Bożena Hain
   • Adres skrzynki podawczej na platformie e-PUAP: /SP1Mikolow/SkrytkaESP
 • Biuletyn informacji publicznej
 • Liczba wizyt
  liczba odwiedzin: 69157
 • Facebook