• Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

     Szanowni Rodzice,

     w związku z decyzją Ministra Edukacji Narodowej wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa zawieszone są zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w naszej  szkole.

     • 12 i 13 marca br. (czwartek – piątek) to dni, w których w szkole nie będą odbywały się lekcje, a jedynie działania opiekuńcze dla uczniów klas młodszych, których rodzice będą mieli problem z zorganizowaniem opieki dla dziecka w tych dniach;
     • od poniedziałku 16 do 25 marca br. zajęcia są zawieszone, szkoła jest zamknięta.

     Rodzicu,

     • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
     • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
     • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
     • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
     • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

     Uczniu,

     • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
     • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
     • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
     • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

     Prosimy śledzić na bieżąco stronę szkoły i dziennika Librus oraz stronę https://mikolow.eu/ gdzie podane są informacje dotyczące sytuacji w naszym mieście.

     Bożena Hain – dyrektor szkoły

    • INFORMACJA DLA RODZICÓW

     Szanowni Rodzice,

     • Proszę porozmawiać z dziećmi na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania;
     • Proszę, aby Państwo nie posyłali przeziębionych i chorych dzieci do szkoły;
     • Jeśli nikt z rodziny nie miał kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw;
     • Jeżeli ktoś z rodziny wrócił z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, proszę bezzwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego;
     • Informuję, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia  szkoły (dziecko do 8. roku życia), należy się Państwu zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368);

     W przypadku dodatkowych wątpliwości proszę dzwonić na infolinię Ministerstwa Zdrowia – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).

     Bożena Hain - dyrektor szkoły

   • Wirtualna adopcja poparzonych koali
    • Wirtualna adopcja poparzonych koali

     Na początku lutego uczniowie klasy 7b z inicjatywy Dawida Wernera postanowili pomóc koalom poszkodowanym w pożarach australijskich lasów. Na leczenie dwóch miśków – Anwen i Trewora wpłacili po 40 dolarów i otrzymali mailem certyfikaty z wizerunkami podopiecznych.

     Inne klasy również wykazały chęć pomocy koalom przebywającym w szpitalu w Port Macquarie! I tak klasa 6b już adoptowała Taszę i posiada certyfikat! Kolejne klasy gromadzą pieniążki! Natomiast uczennica klasy 5b – Maja Zakrzewska postanowiła sama przekazać z własnego kieszonkowego 40 dolarów na pomoc koali! Czekamy na kolejne certyfikaty.

     Jeżeli pozostałe klasy są zainteresowane wirtualną adopcją koali wystarczy zaprosić Dawida z 7 b na godzinę wychowawczą, a dowiedzą się jak pomóc wybranemu przez siebie miśkowi.

     Izabela Niczyporuk

    • I Szkolny Konkurs Logopedyczny „Wierszyki łamiące języki”

     Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy w naszej szkole po raz pierwszy organizowany jest Konkurs Logopedyczny.

     W ramach konkursu należy zaprezentować (przeczytać) wylosowany wiersz. Wiersze są dostępne na stronie internetowej.

     Uczestnicy konkursu:  uczniowie klas I-V, którzy są objęci terapią logopedyczną w naszej szkole. Zgłoszenia przyjmowane są do środy u wychowawcy grupy lub logopedów.

     Termin konkursu: 06 marca 2020r o  godz. 9.00 w sali nr 17

     Kryteria oceny: Pod uwagę będą brane następujące aspekty: poprawność artykulacyjna, dykcja, sposób zaprezentowania utworu.

     Zapraszamy chętne dzieci do udziału, dla zwycięzców przewidziane są nagrody.

     Serdecznie zapraszamy!

   • Cukierkowe opowieści p. Waldemara Cichonia!
    • Cukierkowe opowieści p. Waldemara Cichonia!

     20 lutego w naszej szkole gościł autor popularnych książek o zabawnym kocie Cukierku p. Waldemar Cichoń.

     Spotkał się on z uczniami klas pierwszych, drugich i trzecich. Pisarz ciekawie i z humorem powiadał o czworonożnych bohaterach swoich książek. Dał nam odczuć, że zwierzaki w jego domu są pełnoprawnymi członkami rodziny.

     Uczniowie zadawali wiele pytań, na które pisarz udzielał wyczerpujących odpowiedzi.  Dzieci miały okazję zakupić sobie książki  oraz otrzymać autograf wraz z dedykacją.

     Miło nam słyszeć, że wizyta wyjątkowego gościa cieszyła się dużym zainteresowaniem młodego czytelnika.

     W bibliotece szkolnej dostępne są wszystkie części serii o niesfornym kocie Cukierku i  najmądrzejszym psie na świecie  oraz opowieść o niezwykłej przyjaźni skrzata z chłopcem. Czytelnikom starszym polecamy dwie książki o historii Górnego Śląska.

     Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy do biblioteki!

     E. Dubiel

   • Pracownia przyrodnicza
    • Pracownia przyrodnicza

     Z wielką radością informujemy, że mamy w naszej szkole nową pracownię przyrodniczą zwaną NIEBIESKĄ PRACOWNIĄ.
     Uroczysta inauguracja z symbolicznym przecięciem wstęgi odbyła się 20 lutego 2020 r. W tym odświętnym dniu gościliśmy burmistrzów: p. Iwonę Spychałę - Długosz, p. Mateusza Handla, p. Jarosławę Bizoń - naczelnik Wydziału Oświaty, p. Aleksandrę Czech - dyrektor CUW, p. Justynę Rudner - kierownika Biura Aktywności Obywatelskiej.
     W nowej pracowni będą odbywały się lekcje geografii, przyrody i edukacji dla bezpieczeństwa. Dawna sala multimedialna została wyremontowana i urządzona  w ramach projektu „KALEJDOSKOP WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI UCZNIÓW MIKOŁOWSKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH”, w którym nasza szkoła bierze udział. Sala została wyposażona w sprzęt TIK oraz pomoce dydaktyczne, które służyć będą uczniom podczas zajęć lekcyjnych oraz zajęć dodatkowych.  Remont sali współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Gminy Mikołów. 

     Wszystkim, którzy przyczynili się do utworzenia i urządzenia NIEBIESKIEJ PRACOWNII serdecznie dziękujemy            

                                                                                    
     Konstancja Zolich, Justyna Piechula

     Na zdjęciach kolejne etapy tworzenia nowej pracowni oraz zajęcia lekcyjne i zajęcia dodatkowe z uczniami.

    • Pożegnanie Pani Dyrektor Ewy Sobolewskiej

          

     Ze smutkiem informujemy, że 7 lutego 2020 roku zmarła śp. Ewa Sobolewska – była dyrektorem Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie. Funkcję tę sprawowała przez 10 lat, do 2010 r.

     W 1986 r. rozpoczęła pracę w naszej szkole na stanowisku wicedyrektora i nauczycielki informatyki. Była osobą szczerą, bezpośrednią, pełną energii i optymizmu.

     Dbała o pracowników, czuła się za nich odpowiedzialna.

     Dziesięć lat prowadzenia „Jedynki” przypadło na trudne czasy poprzedniej reformy szkolnego systemu oświaty. To pod Jej rządami szkoła podstawowa została przekształcona

     w gimnazjum, które dobrze odnalazło się w nowej rzeczywistości, a w sferze dydaktyczno-wychowawczej nawiązało do najlepszych tradycji dawnej podstawówki. Kapitalny remont szkoły i komputeryzacja placówki – to kolejne sukcesy Pani Dyrektor. Wysiłki społeczności szkolnej zostały dostrzeżone, gdy w 2007 r. przyznano nam tytuł Mikołowianina Roku. Wtedy to Pani Dyrektor, ciesząc się z wyróżnienia, zobowiązała się do dalszej wytężonej pracy. I słowa dotrzymała.

     Pani Dyrektor,

                                        PAMIĘTAMY I BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ!

      

     Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie

   • Zapraszamy na szkolne imprezy charytatywne!
    • Zapraszamy na szkolne imprezy charytatywne!

              „Uwierz w dobroć, która drzemie w Twoim sercu i działaj”.

     Na całość akcji składają się:

     • 12 grudnia 2019r. – Kiermasz Świąteczny (w godz. 16.00-19.30 w naszej szkole)
     • 19 grudnia 2019 r. – X Mecz Charytatywny (o godz. 12.00 w hali MOSiR)
     • 7 lutego 2020 r. – XX Koncert Charytatywny (godz. 17.30 w naszej szkole)
     • 8 lutego 2020 r. – VII Bieg Charytatywny (godz. 12.00)

     Wybrane motto ma zachęcić do działania na rzecz Piotrusia Kostyry, który wraz ze swoimi rodzicami i bliskimi toczy walkę z ciężką chorobą nowotworową.

     Piotruś Kostyra ma 4 latka i mieszka w Wyrach. Gdy miał dwa latka zachorował na  ostrą białaczkę limfoblastyczną. Po roku spędzonym na wyczerpującym leczeniu w szpitalu Piotruś rozpoczął leczenie podtrzymujące w domu. Niestety po roku nastąpiła wznowa choroby. Stosowana teraz chemioterapia jest potrzebna, aby przygotować Piotrusia do przeszczepu szpiku! Koszty niezbędnego leku są ogromne. Każda pomoc na tym etapie ma znaczenie i wspiera proces leczenia chłopca.

     Do udziału w koncercie jak zwykle zapraszamy uczniów i absolwentów naszej szkoły.  Chętnie będziemy gościli wykonawców, którzy zapragną włączyć się do akcji charytatywnej. Program artystyczny na pewno wypełnią występy solowe i zespołowe. Będzie śpiew, taniec, muzyka instrumentalna, być może skecz. Różnorodność gatunków i stylów muzycznych sprawi, że każdy odnajdzie w programie to, co mu w duszy gra.

     Koncert – tak jak zawsze – będzie składał się z dwóch części. W przerwie goście zostaną zaproszeni do kawiarenki, w której będzie można posilić się i spróbować różnych smakołyków. Na szkolnych korytarzach pojawią się stoiska z upominkami i pracami plastycznymi.

      Niech każdy z nas uwierzy w dobroć drzemiącą w naszym sercu i zacznie działać. Nie zapominajmy o pomaganiu innym, bo przecież najczęściej myślimy o sobie i spełniamy swoje marzenia. Jeżeli cieszymy się dobrym zdrowiem, to już należymy do ludzi szczęśliwych a zatem powołanych do tego, aby wiele ofiarować innym.

     Organizatorzy koncertu mają nadzieję, że wszystkie podjęte działania pomogą zebrać pokaźną kwotę, która umożliwi Piotrusiowi dalsze kosztowne leczenie.

     W imieniu ORGANIZATORÓW

     Bożena Hain – dyrektor szkoły

    • Prelekcja dla rodziców

     W dniu 30.01.2020r. gościliśmy w szkole pracownika Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mikołowie panią psycholog Aleksandrę Kierzek-Szpak, która w ramach wykładu profilaktycznego przekazała rodzicom naszych uczniów informacje o „dobrodziejstwach” i zagrożeniach związanych z korzystaniem z nowoczesnych technologii cyfrowych. Rodzice mogli m.in. poczynić refleksję na temat zmian zachodzących w życiu osób, które sięgają w sposób nieograniczony po smartfon lub tablet, a także niebezpieczeństw jakie czyhają na dzieci i młodzież w Internecie, jeśli korzystają z niego bez nadzoru i ograniczeń. Mieli również okazję, by przyjrzeć się samym sobie i pomyśleć jaki wzór do naśladowania w aspekcie korzystania z nowoczesnej technologii stanowią dla swojego potomstwa. Dostali również cenne wskazówki dotyczące tego w jaki sposób, wprowadzając różnorodne zasady dotyczące używania owej technologii, mogą zapobiec uzależnieniom cyfrowym.

     Kinga Hutniczak

   • Pomóżmy Piotrusiowi
    • Pomóżmy Piotrusiowi

     W dniach 07 - 08 lutego 2020r. (piątek - sobota) w naszej szkole zostanie przeprowadzona akcja pozyskania potencjalnych dawców szpiku kostnego zorganizowana przez fundację DKMS. W tym dniu w wyznaczonym miejscu Tata Piotrusia wraz z wolontariuszką będą rejestrować nowe osoby, które są chętne aby znaleźć się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Będą odpowiadać na wszystkie nurtujące pytania i pobierać wymaz z ust za pomocą pałeczek oraz tłumaczyć sens całej akcji.

     Dyrektor szkoły - Bożena Hain

    • Dla rodziców

     Dnia 30.01.2020r., tj. czwartek o godzinie 17:00 odbędą się zebrania z rodzicami w wyznaczonych salach (harmonogram zostanie wywieszony w holu szkoły).W tym dniu również, o godzinie 16:00 w sali konferencyjnej odbędzie się wykład profilaktyczny: "Smartfon, tablet, komputer - dobrodziejstwa i zagrożenia", który poprowadzi p. Aleksandra Kierzek - Szpak PPP w Mikołowie. Wszystkich Rodziców serdecznie zapraszamy, zwłaszcza dzieci klas młodszych.

     Julita Juszczyk - wicedyrektor szkoły

    • Wystawa "Oczami Śląskich Fotografów"

     Szanowni Państwo!

                 7 lutego 2020r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Mikołowie odbędzie się XX Noworoczny Koncert Charytatywny. W czasie koncertu będzie można kupić fotografie, które są darem Oddziału Śląskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Te unikatowe ujęcia przedstawiające przyrodę w nastrojowych sceneriach lub niezwykłych sytuacjach, były częścią wystawy "Oczami Śląskich Fotografów", prezentowanej w Muzeum Śląskim w Katowicach. Wielkoformatowe, oprawione w ramy prace uznanych fotografików zachwycą nie tylko miłośników natury. Mogą stać się nietuzinkowym prezentem lub zwracającym uwagę elementem wystroju wnętrz. Cały zysk ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Piotrusia Kostyry, toczącego walkę z chorobą nowotworową.

                 Autorami fotografii są (w kolejności alfabetycznej): Bogusława Jankowska, Zuzanna Kasperek-Karetta, Marcin Karetta, Lesław Kostkiewicz, Łukasz Łukasik oraz Dariusz Wojtyła.

                 Formaty fotografii wraz z ramami: 74x54 cm oraz 104x73 cm. Na ramach  mogą występować drobne, łatwe do naprawienia  rysy lub ubytki lakieru.

     Zapraszamy do obejrzenia galerii.

    • Szkolny konkurs z języka niemieckiego

     Dnia 18 grudnia 2019r. uczniowie klas 4 – 7 wzięli udział w I Szkolnym Konkursie z Języka Niemieckiego „Es weihnachtet schon sehr” o tematyce bożonarodzeniowej. W konkursie łącznie wzięło udział 29 osób. Uczniowie musieli wykazać się znajomością słownictwa, struktur gramatyczno – leksykalnych oraz wybranej kolędy. W kategorii klas IV: I miejsce zajął Wiktor Pawlica, II miejsce – ex aequo Maria Chalecka oraz Tomasz Przybyła,
     III miejsce – Marek Kurowski.  W kategorii klas V – VI: I miejsce zajął Tomasz Wójcik (kl. 5d), II miejsce – Zuzanna Płaza (kl.5a), III miejsce – Joachim Pawlica (kl.5d).
     Ponieważ była to najliczniej reprezentowana grupa, w tej kategorii przyznano również trzy wyróżnienia. Otrzymali je: Kacper Kozic (kl.5c), Julia Kowalczyk (kl.6b) oraz Małgorzata Podeszwa (kl.6e). Wśród klas 7 pierwsze trzy miejsca zajęli uczniowie klasy 7b: I miejsce – Maciej Kalisz, II miejsce – Maja Kierzkowska, III miejsce – Kornelia Piotrowska.
     Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z rozdania nagród.

     Monika Płaza i Bożena Urbanek

    • Jasełka dla seniorów

     7 stycznia br. uczniowie z klas szóstych wraz z chórem szkolnym przedstawiły Jasełka dla podopiecznych Zakładu Opieki Leczniczej w Mikołowie. Zarówno pacjentom zakładu jak i ich opiekunom podobało się przedstawienie i nagrodzili występujących gromkimi brawami. Na zakończenie młodzież wręczyła seniorom własnoręcznie zrobione choinki- na pamiątkę wspólnego spotkania. Dziękujemy zarówno występującym jak i paniom: p. Annie Sztjagli i p. Alicji Popendzie za przygotowanie Jasełek oraz p. Donacie Dłubis za oprawę muzyczną.  Wraz z występującymi życzymy wszystkim szczęścia w Nowym Roku !

                                                                                                   Bożena Urbanek

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1
   • (+32) 2262338
   • ul. Konstytucji 3 Maja 20 43-190 Mikołów Poland
   • Dyrektor szkoły: Bożena Hain
   • Adres skrzynki podawczej na platformie e-PUAP: /SP1Mikolow/SkrytkaESP
 • Biuletyn informacji publicznej
 • Liczba wizyt
  liczba odwiedzin: 69144
 • Facebook