• XIV Powiatowy Konkurs Matematyczny

     20 maja odbył się w naszej szkole XIV Powiatowy Konkurs Matematyczny dla klas szóstych szkół podstawowych powiatu mikołowskiego. Wśród 16 uczestników wyłoniono 4 laureatów. 16 czerwca odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczniom wyróżnionym.

     Trzecie miejsce zajął uczeń naszej szkoły Łukasz Górnik, drugie uczennica Szkoły Podstawowej nr 10 – Idalia Goli, a pierwsze miejsce ex aequo uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 Cyprian Zieliński oraz uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 Radosław Wypych.

     Zwycięzcom i ich opiekunom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     Bożena Kaczmarczyk, Edyta Kucharska

    • Akademia Bezpiecznego Puchatka

     W bieżącym roku szkolnym po raz kolejny uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym Akademia Bezpiecznego Puchatka. Program obejmował tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Za udział w programie  szkoła otrzymała Certyfikat.

   • Dzień Patrona Szkoły – tradycja, historia i integracja
    • Dzień Patrona Szkoły – tradycja, historia i integracja

     Dzięki temu, że uczniowie powrócili nareszcie ze zdalnego nauczania w mury swojej szacownej szkoły, możliwe było zorganizowanie uroczystych obchodów Dnia Patrona. Przygotowano bardzo bogaty program. Dla starszych uczniów zaproponowano wystawę zatytułowaną „Z kart historii Jedynki” i lekcje wychowawczo-historyczne. Najmłodsi zaś świetnie bawili się podczas „Śląskich graczek” oraz przedstawienia „Czerwonego Kapturka” w gwarze śląskiej. Ponadto klasa 5a zorganizowała apel poświęcony patronom naszej szkoły – Powstańcom Śląskim. W setną rocznicę trzeciego powstania szczególnie brzmiały słowa pełne pamięci i uznania dotyczące bohaterów tych wydarzeń.

     Aby włączyć do wspólnego świętowania wszystkich uczniów, zaproponowano konkursy na najciekawszą dekorację klasową dotyczącą Śląska i wzbogacenie swojego uczniowskiego stroju elementami regionalnymi. Główne nagrody otrzymały klasy: 1a, 2a, 2b, 4c i 6b, wyróżnienia zaś przyznano: 1b, 1c, 2c, 3a, 3b, 3c, 7c i 7b. Bardzo wielu uczniów wspaniale prezentowało się w śląskich strojach, np. siostry Magdalena i Łucja Kuszki. Na korytarzach słychać było nawet „ślonskie piosneczki”…

     W szkole zrobiło się gwarno i wesoło. Uroczystości nie tylko pozwoliły kolejnym pokoleniom uczniów poznać historię ich szkoły i przybliżyć tradycje, których są kontynuatorami, ale przede wszystkim zintegrować społeczność uczniowską po tak długiej trudnej dla wszystkich przerwie. W tym roku ten ostatni walor imprezy był szczególnie bezcenny!

     Alicja Nowakowska, Bożena Leszczyńska-Skwarczek

    • Wolontariat w czasach pandemii

     Rok szkolny 2020/2021 powoli dobiega końca. W szkolnych kronikach zapisze się jako rok zdominowany przez zdalne nauczanie. Mimo wielu utrudnień wolontariusze Stowarzyszenia De Facto nie złożyli broni i sumiennie pracowali przez wszystkie miesiące nauki.

      Bezpośrednio po październikowym szkoleniu przystąpili do tworzenia audiodeskrypcji. Opisywane zdjęcia pochodziły z różnych czasopism, między innymi: Focus, Cogito, National Geographic Traveler. Każdy wolontariusz wykonał 8 opisów (9. przed nami), które trafiały do internetowego Kiosku z prasą dla osób niewidomych.

       31 maja br. odbyło się spotkanie online uczniów z zarządem Stowarzyszenia. Wolontariusze mieli okazję wypowiedzieć opinie na temat trudności i sukcesów swojej działalności. Usłyszeli wiele pochlebnych zdań o pracy, jaką wykonali. Zarząd Stowarzyszenia wyraził nadzieję, że w nowym roku szkolnym grupa wolontariuszy będzie kontynuowała swą pracę.

      Opiekunki szkolnej grupy wolontariuszy dziękują uczniom za wytrwałość, sumienność i kreatywność w tworzeniu audiodeskrypcji.

      

                                                                          Karina Cyroń, Alicja Popenda

    • Klasa pod Dębem otwarta!

     Wspólnym wysiłkiem rodziców, nauczycieli i uczniów „Jedynki” zbudowaliśmy „Klasę pod Dębem” – miejsce do nauki i zabawy dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Na uroczystość otwarcia, która odbyła się 1 czerwca 2021 r., przybyli: Burmistrz i Wiceburmistrzowie miasta, Naczelnik Wydziału Oświaty, dyrektor CUW, zarząd Rady
     Rodziców, uczniowie i nauczyciele. Przecięcia wstęgi dokonała pani dyrektor Bożena Hain wspólnie z burmistrzem Stanisławem Piechulą i wybranymi uczniami z klasy 1c. Po otwarciu klasy zaproszeni goście oraz uczniowie zjedli śniadanie na świeżym powietrzu, a następnie pani Katarzyna Stachoń, wychowawczyni 1c, przeprowadziła pierwszą lekcję w Klasie pod Dębem. Mamy nadzieję, że ta klasa stanie się miejscem ciekawych, inspirujących lekcji dla wszystkich uczniów „Jedynki”.

     Krzysztof Skwarczek
     wicedyrektor ds. dydaktycznych

    • Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR 2021

     22 kwietnia 2021 roku odbyła się kolejna jubileuszowa XXX edycja Międzynarodowego Konkursu “Kangur Matematyczny”. Bardzo miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych, znaleźli się również nasi uczniowie. Najlepsze wyniki otrzymali:

     w kategorii Żaczek:

     Konrad Kukla (2c) – wyróżnienie

     Kinga Przybyła (2a) – wyróżnienie

     w kategorii Maluch:

     Maciej Kozłowski (3b)  – wynik bardzo dobry

     w kategorii Beniamin:

     Tomasz Przybyła (5a)– wynik bardzo dobry

     Beniamin Sowa (6b)– wyróżnienie

     w kategorii Kadet:

     Bartłomiej Tomaś (7d) - wyróżnienie

     Szymon Kufel (7b) - wyróżnienie

     Adrian Szafron (7c)- wyróżnienie

     Paweł Gołuch (8b)- wyróżnienie

     Gratulujemy wszystkim  uczestnikom konkursu!

     Klaudia Bogacka

    • Festiwal online Ślonsko Piosneczka

     W dniach od 15.05.21 do 31.05.21 odbył się w naszej szkole festiwal online Ślonsko Piosneczka przeznaczony dla uczniów klas 1-3. W konkursie wzięli udział zarówno soliści, jak i całe klasy. Ostatecznie przyznano trzy wyróżnienia: pierwsze otrzymała Emilia Brysz z kl. 2a, drugie Charlotte Secher z kl. 3b, a trzecie klasa 2b. Nagrody i dyplomy będą wręczone w Dniu Patrona Szkoły 2.06.21 o godz. 12.40 w auli szkolnej.

     Donata Dłubis

    • Konkursy, konkursy, konkursy!

     Z wielką przyjemnością informuję o sukcesach naszych uczniów w ostatnich konkursach przedmiotowych. Oto one:

     1. Zuzanna Rupik 7c

     III miejsce w 3 powiatowym konkursie historycznym „W kręgu powstań śląskich”

     2. Marek Karpeta 8a

     II miejsce w powiatowy konkurs języka angielskiego w I LO w Mikołowie

     3. Oliwia Wionzek 8b

     III miejsce w powiatowym konkursie „Z biologią i chemią za Pan Brat” w I LO w Mikołowie

     4. Marek Karpeta 8a

     II miejsce w powiatowym konkursie z matematyki „Młodzi Kopernicy”

     5. Karol Mendecki 7d

     III miejsce w powiatowym konkursie z języka angielskiego „Młodzi Kopernicy”

     6. Małgorzata Podeszwa 7e

     II miejsce w konkursie w ramach kampanii z okazji 100 rocznicy wybuchu powstań śląskich w kategorii „Śląsk w wierszu i piosence”

     7. Robert Witala 7d

     III miejsce w półfinale XXII edycji Regionalnego Konkursu Geologiczno-Środowiskowego "Nasza Ziemia" - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro. „Tajemniczy świat jaskiń”

      

     Wszystkim nagrodzonym uczniom i ich nauczycielom GRATULUJEMY.

      

     Krzysztof Skwarczek

     wicedyrektor ds. dydaktycznych

   • "TAJEMNICZY ŚWIAT JASKIŃ"
    • "TAJEMNICZY ŚWIAT JASKIŃ"

     Z wielką radością informujemy, że uczeń naszej szkoły Robert Witala z klasy 7d został laureatem regionalnego konkursu geologicznego (woj. śląskie i opolskie).

     Organizatorem konkursu był Państwowy Instytut Geologiczny.

     Uczestnicy musieli samodzielnie napisać wypracowanie na wybrany temat związany z krasem, a następnie zmierzyć się z trudnym testem wiedzy geologicznej. Robert poradził sobie z tymi zadaniami doskonale.

     Serdecznie gratulujemy!!!
     Konstancja Zolich

   • Egzamin Ósmoklasisty 2021 za nami!
    • Egzamin Ósmoklasisty 2021 za nami!

     Dziękujemy wszystkim Ósmoklasistom za obecność i punktualność oraz przestrzeganie procedur egzaminacyjnych i wytycznych sanitarnych. Można powiedzieć, że pod tym względem egzamin zdaliście na szóstkę. Mamy nadzieję, że wyniki z poszczególnych części egzaminu będą równie zadawalające, na miarę możliwości każdego z Was. Ale o tym dowiemy się dopiero 2 lipca w poniedziałek. 

     Krzysztof Skwarczek-wicedyrektor ds. dydaktycznych

    • Kolorowy zawrót głowy!

     Zachęcamy wszystkich uczniów do przyłączenia się do zabawy “Kolorowy Zawrót Głowy” - W najbliższym tygodniu stawiamy na kolor! Ubierz się jak najbardziej kolorowo, wesoło, zabierz ze sobą kolorowe dodatki i ozdoby (opaski, kapelusze, gumki do włosów itp.) Spraw by nasz powrót był wyjątkowy i niezapomniany. Cieszmy się swoją obecnością. Bądźmy KOLOROWI!!
      

    • Vivat Konstytucja, Vivat Powstańcy Śląscy!

     3 maja 2021 roku obchodzić będziemy 100 rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego oraz 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w dniach od 4 do 8 maja nauczyciele historii przybliżą uczniom klas 4-8 te wydarzenia.

     100 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego jest szczególnie ważna dla całej społeczności naszej szkoły, noszącej od 1966 roku zaszczytne imię Powstańców Śląskich. W ostatnich tygodniach wielu uczniów wzięło udział w konkursach poświęconych tej tematyce. Po przeprowadzeniu szkolnych eliminacji do rozgrywek finałowych zakwalifikowali się:

     - Melania Czapla z 7b i Emilia Górnik z 7e: Wojewódzki konkurs na kartkę z przewodnika:100 najciekawszych miejsc związanych z historią powstań śląskich”

     - Małgorzata Podeszwa z 7e i Aleksandra Figiel z 6a: Wojewódzki konkurs wokalno-recytatorski:Śląsk w wierszu i piosence”

     - Zuzanna Rupik z 7c i Nadia Śleziona z 7e: III Powiatowy Konkurs z Historii „W kręgu powstań śląskich”

     Z niecierpliwością czekamy na ostateczne wyniki konkursów!

     Równie niecierpliwie oczekujemy powrotu uczniów do zajęć stacjonarnych. Na dzień 2 czerwca zaplanowaliśmy obchody Święta Patrona Szkoły, które w tym roku będą miały szczególnie uroczysty charakter, właśnie ze względu na 100 rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego.

      

     W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku Górnoślązacy po raz trzeci chwycili za broń (poprzednie powstania miały miejsce w latach 1919 i 1920) protestując przeciwko wynikowi przeprowadzonego w marcu tego roku plebiscytu, w którym mieszkańcy Górnego Śląska głosowali za przynależnością tej ziemi do Polski lub Niemiec. Plebiscyt wygrali Niemcy (60% głosów), jednak wynik nie odzwierciedlał stanu faktycznego. W plebiscycie mogły bowiem wziąć udział wszystkie osoby urodzone na Górnym Śląsku (niekoniecznie zamieszkałe na jego obszarze w dniu głosowania). Korzystając z tej możliwości Niemcy sprowadzili niemal 200 tysięcy swoich rodaków spoza Górnego Śląska, których głosy przesądziły o ostatecznym wyniku.

     Walki powstańcze trwały przez dwa miesiące. Najtrudniejszy bój Górnoślązacy stoczyli w dniach 21-26 maja o Górę Św. Anny na Opolszczyźnie. I chociaż bitwa była nierozstrzygnięta, powstanie – jako jedno z nielicznych w całej historii Polski – zakończyło się sukcesem. Ostateczny podział Górnego Śląska nastąpił 20 października 1921 roku. Do Polski przyłączono co prawda tylko jedną trzecią część spornego obszaru, ale z pewnością tę najcenniejszą i najbardziej uprzemysłowioną. Uroczystość włączenia części Górnego Śląska do Macierzy miała miejsce 20 czerwca 1922 roku. W całości Śląsk wrócił do Polski w 1945 roku, po zakończonej II wojnie światowej.

                                                                              

     Marcin Pogonowski

   • ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄZKI I PRAW AUTORSKICH
    • ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄZKI I PRAW AUTORSKICH

     Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich stał się wśród naszych czytelników  okazją do dzielenia się  czytelnicza pasją. Podczas bibliotecznych spotkań online uczniowie opowiadali o swoich ulubionych autorach, książkach oraz niesamowitych bohaterach. Krótkie, ale ciekawie przedstawione rekomendacje wzbudziły spore zainteresowanie wśród kolegów i koleżanek, a w niektórych klasach stały się inspiracja do zorganizowania magicznego wieczoru z ulubioną książką.  Dodatkowo uczniowie klas 8a i 8c mieli możliwość spotkania się z studentem V roku prawa, który przybliżył im tematykę praw autorskich. Wszystkim czytelnikom życzymy wielu niezapomnianych wrażeń i fascynujących przygód z książką.

     Ewa Dubiel

    • Zaświeć na niebiesko dla autyzmu

     31 marca nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Na lekcjach wychowawczych nauczyciele zrealizowali lekcje tematyczne poświęcone temu zagadnieniu, w hallu szkoły pojawiła się gazetka edukacyjna. Uczniowie chętnie włączyli się w akcję „Polska na niebiesko” zakładając niebieski strój i wykonując prace plastyczne.  Nasi uczniowie po raz kolejny udowodnili, że wrażliwość i akceptacja nie są im obce.

     Justyna Teodorczuk

    • Rekrutacja do klas I

     Szanowni Rodzice

     Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do Szkoły Podstawowej nr 1 w Mikołowie są dostępne w sekretariacie szkoły.

     Informujemy wszystkich kandydatów i ich opiekunów prawnych, których dane przetwarzamy w procesie rekrutacji że zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej jako RODO).  Administratorem danych osobowych jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie z siedzibą na ul. Konstytucji 3 Maja 20, 43-190 Mikołów reprezentowana przez dyrektora szkoły.

    • Wielkanocne „Zajączki”

     W dniu 31 marca br. podopieczni Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mikołowie otrzymali kartki i ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów, rodziców i nauczycieli naszej szkoły. Radość z dzielenia się jest dobrem, które zawsze się udziela innym i wraca z podwójną siłą !
     Podopieczni oraz pracownicy ZOL`u bardzo się ucieszyli i dziękują za pamięć o nich. Nasza społeczność szkolna - została obdarowana w zamian słodkościami. W galerii zdjęcia nie tylko pięknych kartek i ozdób, ale i kosza słodyczy. Na każdego kto przyjdzie do szkoły - w holu czeka słodka niespodzianka od pracowników i podopiecznych zakładu.
     Dzielmy się tym dobrem i radością z innymi. Wesołych Świąt Wielkanocnych !


     Pedagodzy

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1
   • (+32) 2262338
   • ul. Konstytucji 3 Maja 20 43-190 Mikołów
    Poland
   • Dyrektor szkoły: Bożena Hain
   • Adres skrzynki podawczej na platformie e-PUAP: /SP1Mikolow/SkrytkaESP
 • Biuletyn informacji publicznej
 • Liczba wizyt
  liczba odwiedzin: 100802
 • Facebook