• WIOSENNA PRZERWA ŚWIĄTECZNA

     Od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek (09.04.2020r.), w piątek (10.04.2020r.) i we wtorek (14.04.2020r.) szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość.

     Dyrektor szkoły – Bożena Hain

   • Czytalisko - domowe ognisko
    • Czytalisko - domowe ognisko

     Drodzy Rodzice i Uczniowie!

     Badania udowodniły, że czytanie skutecznie niweluje stres: już 6 minut czytania obniża poziom stresu o 60%. Czytanie przynosi także wiele innych korzyści, mądrze wykorzystajmy ten czas!

     Biblioteka szkolna zaprasza na stronę internetową świetlicy, aby wspólnie motywować się, bawić literaturą i dzielić wrażeniami z przeczytanych książek. Pozostając w domach można odbyć niezapomniane podróże, a jeśli macie ochotę podzielcie się z innymi, to wyślijcie zdjęcie książki lub kilka zdań o niej na adres e- mail: biblioteka.sp1.mik@gmail.com

     E. Dubiel

    • Strona świetlicy szkolnej

     Drodzy Rodzice i Uczniowie!

     Świetlica szkolna zachęca wszystkich chętnych uczniów do odwiedzania strony https://www.facebook.com/swietlicaSP1Mikolow/, założonej przez nauczycieli świetlicy – p. Iwonę Magdziarz i p. Katarzynę Dorna, gdzie umieszczane są bardzo ciekawe propozycje zajęć na czas kwarantanny. Są to zajęcia plastyczne i szachowe, ciekawe linki i filmiki a także konkursy i zabawy, możliwe do wykonania przez dzieci samodzielnie lub z pomocą rodziców, związane z tematyką przewidzianą w planie pracy świetlicy.

     e-mail: naszaswietlica.sp1@gmail.com

    • Szanowni Państwo

     Informuję, że ze względu na pandemię koronawirusa i decyzję MEN szkoła jest zamknięta do odwołania. Wszelkie ważne sprawy prosimy załatwiać telefonicznie pod numerem 32 226 23 38 w godzinach od 9:00 do 12:00 lub przesłać e-mail: sekretariat@sp1.mikolow.eu


     Z wyrazami szacunku
     Bożena Hain – dyrektor szkoły

    • Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

     Szanowni Rodzice,

     w związku z decyzją Ministra Edukacji Narodowej wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa zawieszone są zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w naszej  szkole.

     • 12 i 13 marca br. (czwartek – piątek) to dni, w których w szkole nie będą odbywały się lekcje, a jedynie działania opiekuńcze dla uczniów klas młodszych, których rodzice będą mieli problem z zorganizowaniem opieki dla dziecka w tych dniach;
     • od poniedziałku 16 do 25 marca br. zajęcia są zawieszone, szkoła jest zamknięta.

     Rodzicu,

     • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
     • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
     • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
     • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
     • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

     Uczniu,

     • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
     • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
     • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
     • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

     Prosimy śledzić na bieżąco stronę szkoły i dziennika Librus oraz stronę https://mikolow.eu/ gdzie podane są informacje dotyczące sytuacji w naszym mieście.

     Bożena Hain – dyrektor szkoły

    • INFORMACJA DLA RODZICÓW

     Szanowni Rodzice,

     • Proszę porozmawiać z dziećmi na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania;
     • Proszę, aby Państwo nie posyłali przeziębionych i chorych dzieci do szkoły;
     • Jeśli nikt z rodziny nie miał kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw;
     • Jeżeli ktoś z rodziny wrócił z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, proszę bezzwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego;
     • Informuję, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia  szkoły (dziecko do 8. roku życia), należy się Państwu zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368);

     W przypadku dodatkowych wątpliwości proszę dzwonić na infolinię Ministerstwa Zdrowia – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).

     Bożena Hain - dyrektor szkoły

   • Wirtualna adopcja poparzonych koali
    • Wirtualna adopcja poparzonych koali

     Na początku lutego uczniowie klasy 7b z inicjatywy Dawida Wernera postanowili pomóc koalom poszkodowanym w pożarach australijskich lasów. Na leczenie dwóch miśków – Anwen i Trewora wpłacili po 40 dolarów i otrzymali mailem certyfikaty z wizerunkami podopiecznych.

     Inne klasy również wykazały chęć pomocy koalom przebywającym w szpitalu w Port Macquarie! I tak klasa 6b już adoptowała Taszę i posiada certyfikat! Kolejne klasy gromadzą pieniążki! Natomiast uczennica klasy 5b – Maja Zakrzewska postanowiła sama przekazać z własnego kieszonkowego 40 dolarów na pomoc koali! Czekamy na kolejne certyfikaty.

     Jeżeli pozostałe klasy są zainteresowane wirtualną adopcją koali wystarczy zaprosić Dawida z 7 b na godzinę wychowawczą, a dowiedzą się jak pomóc wybranemu przez siebie miśkowi.

     Izabela Niczyporuk

    • I Szkolny Konkurs Logopedyczny „Wierszyki łamiące języki”

     Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy w naszej szkole po raz pierwszy organizowany jest Konkurs Logopedyczny.

     W ramach konkursu należy zaprezentować (przeczytać) wylosowany wiersz. Wiersze są dostępne na stronie internetowej.

     Uczestnicy konkursu:  uczniowie klas I-V, którzy są objęci terapią logopedyczną w naszej szkole. Zgłoszenia przyjmowane są do środy u wychowawcy grupy lub logopedów.

     Termin konkursu: 06 marca 2020r o  godz. 9.00 w sali nr 17

     Kryteria oceny: Pod uwagę będą brane następujące aspekty: poprawność artykulacyjna, dykcja, sposób zaprezentowania utworu.

     Zapraszamy chętne dzieci do udziału, dla zwycięzców przewidziane są nagrody.

     Serdecznie zapraszamy!

   • Cukierkowe opowieści p. Waldemara Cichonia!
    • Cukierkowe opowieści p. Waldemara Cichonia!

     20 lutego w naszej szkole gościł autor popularnych książek o zabawnym kocie Cukierku p. Waldemar Cichoń.

     Spotkał się on z uczniami klas pierwszych, drugich i trzecich. Pisarz ciekawie i z humorem powiadał o czworonożnych bohaterach swoich książek. Dał nam odczuć, że zwierzaki w jego domu są pełnoprawnymi członkami rodziny.

     Uczniowie zadawali wiele pytań, na które pisarz udzielał wyczerpujących odpowiedzi.  Dzieci miały okazję zakupić sobie książki  oraz otrzymać autograf wraz z dedykacją.

     Miło nam słyszeć, że wizyta wyjątkowego gościa cieszyła się dużym zainteresowaniem młodego czytelnika.

     W bibliotece szkolnej dostępne są wszystkie części serii o niesfornym kocie Cukierku i  najmądrzejszym psie na świecie  oraz opowieść o niezwykłej przyjaźni skrzata z chłopcem. Czytelnikom starszym polecamy dwie książki o historii Górnego Śląska.

     Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy do biblioteki!

     E. Dubiel

   • Pracownia przyrodnicza
    • Pracownia przyrodnicza

     Z wielką radością informujemy, że mamy w naszej szkole nową pracownię przyrodniczą zwaną NIEBIESKĄ PRACOWNIĄ.
     Uroczysta inauguracja z symbolicznym przecięciem wstęgi odbyła się 20 lutego 2020 r. W tym odświętnym dniu gościliśmy burmistrzów: p. Iwonę Spychałę - Długosz, p. Mateusza Handla, p. Jarosławę Bizoń - naczelnik Wydziału Oświaty, p. Aleksandrę Czech - dyrektor CUW, p. Justynę Rudner - kierownika Biura Aktywności Obywatelskiej.
     W nowej pracowni będą odbywały się lekcje geografii, przyrody i edukacji dla bezpieczeństwa. Dawna sala multimedialna została wyremontowana i urządzona  w ramach projektu „KALEJDOSKOP WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI UCZNIÓW MIKOŁOWSKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH”, w którym nasza szkoła bierze udział. Sala została wyposażona w sprzęt TIK oraz pomoce dydaktyczne, które służyć będą uczniom podczas zajęć lekcyjnych oraz zajęć dodatkowych.  Remont sali współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Gminy Mikołów. 

     Wszystkim, którzy przyczynili się do utworzenia i urządzenia NIEBIESKIEJ PRACOWNII serdecznie dziękujemy            

                                                                                    
     Konstancja Zolich, Justyna Piechula

     Na zdjęciach kolejne etapy tworzenia nowej pracowni oraz zajęcia lekcyjne i zajęcia dodatkowe z uczniami.

    • Pożegnanie Pani Dyrektor Ewy Sobolewskiej

          

     Ze smutkiem informujemy, że 7 lutego 2020 roku zmarła śp. Ewa Sobolewska – była dyrektorem Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie. Funkcję tę sprawowała przez 10 lat, do 2010 r.

     W 1986 r. rozpoczęła pracę w naszej szkole na stanowisku wicedyrektora i nauczycielki informatyki. Była osobą szczerą, bezpośrednią, pełną energii i optymizmu.

     Dbała o pracowników, czuła się za nich odpowiedzialna.

     Dziesięć lat prowadzenia „Jedynki” przypadło na trudne czasy poprzedniej reformy szkolnego systemu oświaty. To pod Jej rządami szkoła podstawowa została przekształcona

     w gimnazjum, które dobrze odnalazło się w nowej rzeczywistości, a w sferze dydaktyczno-wychowawczej nawiązało do najlepszych tradycji dawnej podstawówki. Kapitalny remont szkoły i komputeryzacja placówki – to kolejne sukcesy Pani Dyrektor. Wysiłki społeczności szkolnej zostały dostrzeżone, gdy w 2007 r. przyznano nam tytuł Mikołowianina Roku. Wtedy to Pani Dyrektor, ciesząc się z wyróżnienia, zobowiązała się do dalszej wytężonej pracy. I słowa dotrzymała.

     Pani Dyrektor,

                                        PAMIĘTAMY I BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ!

      

     Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie

   • Zapraszamy na szkolne imprezy charytatywne!
    • Zapraszamy na szkolne imprezy charytatywne!

              „Uwierz w dobroć, która drzemie w Twoim sercu i działaj”.

     Na całość akcji składają się:

     • 12 grudnia 2019r. – Kiermasz Świąteczny (w godz. 16.00-19.30 w naszej szkole)
     • 19 grudnia 2019 r. – X Mecz Charytatywny (o godz. 12.00 w hali MOSiR)
     • 7 lutego 2020 r. – XX Koncert Charytatywny (godz. 17.30 w naszej szkole)
     • 8 lutego 2020 r. – VII Bieg Charytatywny (godz. 12.00)

     Wybrane motto ma zachęcić do działania na rzecz Piotrusia Kostyry, który wraz ze swoimi rodzicami i bliskimi toczy walkę z ciężką chorobą nowotworową.

     Piotruś Kostyra ma 4 latka i mieszka w Wyrach. Gdy miał dwa latka zachorował na  ostrą białaczkę limfoblastyczną. Po roku spędzonym na wyczerpującym leczeniu w szpitalu Piotruś rozpoczął leczenie podtrzymujące w domu. Niestety po roku nastąpiła wznowa choroby. Stosowana teraz chemioterapia jest potrzebna, aby przygotować Piotrusia do przeszczepu szpiku! Koszty niezbędnego leku są ogromne. Każda pomoc na tym etapie ma znaczenie i wspiera proces leczenia chłopca.

     Do udziału w koncercie jak zwykle zapraszamy uczniów i absolwentów naszej szkoły.  Chętnie będziemy gościli wykonawców, którzy zapragną włączyć się do akcji charytatywnej. Program artystyczny na pewno wypełnią występy solowe i zespołowe. Będzie śpiew, taniec, muzyka instrumentalna, być może skecz. Różnorodność gatunków i stylów muzycznych sprawi, że każdy odnajdzie w programie to, co mu w duszy gra.

     Koncert – tak jak zawsze – będzie składał się z dwóch części. W przerwie goście zostaną zaproszeni do kawiarenki, w której będzie można posilić się i spróbować różnych smakołyków. Na szkolnych korytarzach pojawią się stoiska z upominkami i pracami plastycznymi.

      Niech każdy z nas uwierzy w dobroć drzemiącą w naszym sercu i zacznie działać. Nie zapominajmy o pomaganiu innym, bo przecież najczęściej myślimy o sobie i spełniamy swoje marzenia. Jeżeli cieszymy się dobrym zdrowiem, to już należymy do ludzi szczęśliwych a zatem powołanych do tego, aby wiele ofiarować innym.

     Organizatorzy koncertu mają nadzieję, że wszystkie podjęte działania pomogą zebrać pokaźną kwotę, która umożliwi Piotrusiowi dalsze kosztowne leczenie.

     W imieniu ORGANIZATORÓW

     Bożena Hain – dyrektor szkoły

    • Prelekcja dla rodziców

     W dniu 30.01.2020r. gościliśmy w szkole pracownika Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mikołowie panią psycholog Aleksandrę Kierzek-Szpak, która w ramach wykładu profilaktycznego przekazała rodzicom naszych uczniów informacje o „dobrodziejstwach” i zagrożeniach związanych z korzystaniem z nowoczesnych technologii cyfrowych. Rodzice mogli m.in. poczynić refleksję na temat zmian zachodzących w życiu osób, które sięgają w sposób nieograniczony po smartfon lub tablet, a także niebezpieczeństw jakie czyhają na dzieci i młodzież w Internecie, jeśli korzystają z niego bez nadzoru i ograniczeń. Mieli również okazję, by przyjrzeć się samym sobie i pomyśleć jaki wzór do naśladowania w aspekcie korzystania z nowoczesnej technologii stanowią dla swojego potomstwa. Dostali również cenne wskazówki dotyczące tego w jaki sposób, wprowadzając różnorodne zasady dotyczące używania owej technologii, mogą zapobiec uzależnieniom cyfrowym.

     Kinga Hutniczak

   • Pomóżmy Piotrusiowi
    • Pomóżmy Piotrusiowi

     W dniach 07 - 08 lutego 2020r. (piątek - sobota) w naszej szkole zostanie przeprowadzona akcja pozyskania potencjalnych dawców szpiku kostnego zorganizowana przez fundację DKMS. W tym dniu w wyznaczonym miejscu Tata Piotrusia wraz z wolontariuszką będą rejestrować nowe osoby, które są chętne aby znaleźć się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Będą odpowiadać na wszystkie nurtujące pytania i pobierać wymaz z ust za pomocą pałeczek oraz tłumaczyć sens całej akcji.

     Dyrektor szkoły - Bożena Hain

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1
   • (+32) 2262338
   • ul. Konstytucji 3 Maja 20 43-190 Mikołów Poland
   • Dyrektor szkoły: Bożena Hain
   • Adres skrzynki podawczej na platformie e-PUAP: /SP1Mikolow/SkrytkaESP
 • Biuletyn informacji publicznej
 • Liczba wizyt
  liczba odwiedzin: 92734
 • Facebook