• Gala Absolwentów 8a

     Uroczystość zakończenia roku szkolnego i pożegnania klasy 8a w tym roku szkolnym miała nieco inny charakter niż w latach poprzednich.  Ze względu na Jubileusz 90-lecia Jedynki oraz fakt, że szkołę kończy tylko jedna klasa ósma, dyrekcja postanowiła nadać tej szkolnej uroczystości rangę Gali Absolwentów i uhonorować każdego ósmoklasistę STATUETKĄ OSKARA. Podkreśliła również, że każdy z nich jest zwycięzcą na miarę swoich możliwości i wniósł swoją postawą i nauką w życie szkoły i klasy coś niepowtarzalnego i wyjątkowego.

     Uroczystość miała miejsce 20 czerwca o godz. 14.30 w sali gimnastycznej zgromadzili się ósmoklasiści i ich rodzice, uczniowie klas siódmych, dyrekcja oraz nauczyciele. Uroczystość uświetnili swoją obecnością burmistrz naszego miasta Stanisław Piechula, b. dyrektor Gimnazjum i SP 1 pani Grażyna Nazar, skarbnik Rady Rodziców naszej szkoły pani Anna Kuszka oraz emerytowana nauczycielka języka polskiego naszej szkoły pani Karina Cyroń.

     Po rozpoczęciu akademii przez klasę 8a pani dyrektor Bożena Hain serdecznie wszystkich powitała i oddała głos absolwentom, którzy złożyli ślubowanie oraz przekazali sztandar uczniom klas siódmych oraz podziękowali za trud i naukę.  Następnie przyszedł czas na podsumowanie klasyfikacji końcowej oraz gratulacje naszym podwójnym laureatom: Krzysztofowi Hudziakowi i Tomaszowi Przybyle oraz ich nauczycielom.

     Po uhonorowaniu uczniów dyrekcja rozpoczęła ceremonię wręczania statuetek szkolnych Oskarów oraz dyplomów, przedstawiając osiągnięcia każdego ucznia. Oprócz statuetek, uczniowie, którzy uzyskali najwyższą średnią i ukończyli szkołę z wyróżnieniem, otrzymali także złote i srebrne tarcze, a także bony podarunkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Gratulacjom na „czerwonym dywanie” towarzyszyli rodzice i wychowawczyni.

     Następnie ogłoszono przyznanie przez szkolną kapitułę prestiżowej nagrody Iskierki dla Kultury, którą wręczono Krzysztofowi Hudziakowi. Ponadto przyznano dwa tytuły: sportowca i sportsmenki szkoły, które zdobyli Szymon Rozum i Magdalena Kuszka. Na koniec dyrekcja podziękowała rodzicom, którzy pomagali i wspierali przedsięwzięcia szkoły i klasy.

     Radości, ale także wzruszenia nie kryli uczniowie klasy siódmej, którzy przekazali ciepłe słowa pożegnania starszych kolegów i koleżanek w piosence i kolorowych babeczkach.

     Po ceremonii i nagrodach zebrani mogli obejrzeć program artystyczny w wykonaniu ósmoklasistów, a nawiązujący do motywu przewodniego „Kończy się rok, kolejny krok wykonać czas...”. Uczniowie w humorystyczny sposób przedstawili sześć najważniejszych „kroków” swego szkolnego życia zapisanych w „Pamiętniku 8a”. Całość przedstawienia ubarwiona była muzyką, tańcem i śpiewem.

     Po zakończeniu przedstawienia dyrekcja podziękowała za przygotowanie uroczystości, pożegnała gości i zaprosiła do wspólnych zdjęć.

                             Drodzy Absolwenci!  Powodzenia na nowych ścieżkach edukacji!

    • XVII Powiatowy Konkurs z Matematyki dla klas szóstych - nagrody rozdane

     „Żadna nauka nie wzmacnia tak wiary w potęgę umysłu ludzkiego, jak matematyka.” 
     /Hugo Steinhaus/

     12 czerwca odbyło się w naszej szkole uroczyste wręczenie nagród laureatom XVII Powiatowego Konkursu z Matematyki dla klas szóstych powiatu mikołowskiego. Wśród 22 uczestników konkursu z 8 szkół podstawowych zostało nagrodzonych czterech uczniów. Trzecie miejsce otrzymali Kacper Sobota ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Mikołowie oraz Maksymilian Góra ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Mikołowie, drugie miejsce otrzymał Antoni Bosek ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Mikołowie, a pierwsze miejsce zdobył Mateusz Koza ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Mikołowie. Uroczystość została uświetniona występem uczniów z klas 6c, 7a i 7c przygotowanych przez Panią Alicję Nowakowską.
     Wszystkim laureatom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

     Edyta Kucharska

    • Jesteśmy Mistrzami Polski! – Wielkiej Ligi Czytelniczej! Aleksandra, Anna, Antonina i Artur

     W tym roku konkurs Wielka Liga Czytelników zgromadził prawie 15 tysięcy uczestników, a wśród nich znalazła się nasza szkolna grupa licząca 35 uczniów. Od października ubiegłego roku uczniowie wraz z rodzicami czytali i przygotowywali się do etapu szkolnego, a później powiatowego, zdobywając kolejne sprawności czytelnicze. Z tej grupy do pólfinału zakwalifikowało się 14 osób z klas: 2a, 3b, 3c, 3d, 4c, 5a, 6c oraz 7c.
     9 maja odbył się finał Wielkiej Ligi Czytelników. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły: w kategorii klas 1-3: Aleksandra Brela z kl. 3c, Anna Jezioro z kl. 3d oraz Antonina Kalita z kl. 3d, które pisały test sprawdzający znajomość treści książki A. Włodarkiewicz „Gaja z Gajówki. Chatka w sercu lasu” i uzyskały 167p. na 170 możliwych oraz w kategorii klas 7-8: Artur Pyka z kl. 7c, który pisał test dotyczący książki J. Jagiełło „Zielone martensy” uzyskał 155p. na 170.
     Wielokrotne czytanie tych samych książek, wyszukiwanie szczegółów, ogromny trening pamięci, ale i wspaniała czytelnicza zabawa zakończyły się dla naszych uczniów ogromnym sukcesem – tytułem Mistrza Polski!
     Gratulujemy naszym uczniom, a rodzcom dziękujemy za pomoc i motywowanie do pracy.


     Koordynator konkursu
     Ewa Dubiel

    • Dwa jubileuszowe konkursy już za nami…

     „Hokus-pokus, czary-mary, latka lecą nie do wiary!”

     Trwającym w bieżącym roku obchodom jubileuszu 90-lecia naszej szkoły towarzyszą liczne konkursy, w których uczniowie mogą zaprezentować swoje talenty i umiejętności. Pierwszym z nich był Szkolny Konkurs Ortograficzny „O pióro Dyrektora Szkoły”. Edycja jubileuszowa została zorganizowana pod hasłem „Hokus-pokus, czary-mary, latka lecą nie do wiary!” W etapach klasowych brali udział wszyscy uczniowie – od klas trzecich do ósmej.
     W finale należało zmierzyć się z niełatwymi tekstami dotyczącymi szkolnej codzienności oraz bogatej historii Jedynki. Nie było łatwo, tym większe gratulacje należą się zdobywcom Pióra Dyrektora Szkoły. W odpowiednich grupach wiekowych otrzymali je: Izabela Schubert z klasy 4a, Antoni Mrozowicz z klasy 6b i Paweł Szwerthalter z klasy 7a. Dodatkowe wyróżnienie otrzymała Aleksandra Brela z klasy 3c, ponieważ uzyskała najlepszy wynik wśród uczniów klas trzecich.

     „Ile lat ma mądrość?”

     Na to pytanie, nawiązujące również do okrągłej „dziewięćdziesiątki” naszej szkoły, próbowali odpowiedzieć chłopcy i dziewczęta z różnych klas w Szkolnym Konkursie Recytatorskim. Trzydzieści jeden osób poszukiwało trudnej odpowiedzi w tekstach satyrycznych i mających całkiem poważne przesłanie, napisanych zarówno wierszem, jak i prozą. Jury w składzie: pani Bożena Leszczyńska-Skwarczek i pani Anna Walczak przyznało nagrody. W grupie recytatorów najmłodszych (klasy 1-3) trzecie miejsce zajęły Jagoda Musielak i Magdalena Wyrwisz z klasy 1d, drugie miejsce Leon Jurkiewicz z klasy 2b, a pierwsze miejsce jury przyznało Aleksandrze Breli i Alexowi Kotowiczowi z klasy 3c.

     W grupie uczniów i uczennic z klas 4-5 trzecie miejsce zajęła Izabela Schubert z klasy 4a, drugie miejsce Michalina Cisowska z klasy 4c, zaś pierwsze miejsce przypadło Karolinie Kopczyńskiej z klasy 4a.

     W grupie uczniów i uczennic klas 6-7 trzecie miejsce zajęła Milena Trzebuniak z klasy 7a, drugie miejsce Martyna Kraj z klasy 6c, pierwsze miejsce w kategorii prozy przypadło Karolinie Kaczmarczyk z klasy 6c, zaś pierwsze miejsce w kategorii poezji jury przyznało Elizie Rosiek z klasy 7a. Nagrodę publiczności – młodych recytatorów, otrzymała Lena Bury z klasy 7c.

     Pozostałym uczestnikom konkursu przyznano wyróżnienia. Wszyscy zostali przez jury dostrzeżeni. Czy udało się rozstrzygnąć problem dotyczący tego - „Ile lat ma mądrość?” Jak pisze Alicja Kaleńska-Klimczak – autorka wiersza, z którego zaczerpnięto tytułowe pytanie:
                                                    Nie wiek wszak o mądrości świadczy, czyż nie?
                                                    Lecz to, czy radośnie radzisz sobie z tym, co spotyka cię.

     Organizatorzy

    • Konkurs plastyczny NA KRAŃCACH ZIEMI

     Miło nam poinformować, że nasza uczennica Kinga Przybyła z klasy 5a otrzymała wyróżnienie w XXV finale regionalnym (woj. śląskie i opolskie) ogólnopolskiego konkursu plastycznego NA KRAŃCACH ZIEMI  zorganizowanego przez Oddział Górnośląski Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Sosnowcu.Kindze serdecznie gratulujemy wyróżnienia i życzymy kolejnych sukcesów plastycznych !!!

     Aleksandra Lelonek

    • Wyścigi rzędów klas I-III

     W dniach 16-17 kwietnia odbyły się zawody sportowe dla klas I-III.

     Zawody mają na celu popularyzację zdrowego stylu życia wśród uczniów naszej szkoły, jednocześnie zachęcenie dzieci do sportowego dopingu i przestrzegania zasad fair play. Emocje trwały przez cały czas, zawodnicy do końca walczyli o pierwsze miejsca. W tym roku zwycięskie okazały się klasy „C”. Serdeczne gratulacje dla klasy Ic, IIc oraz IIIc. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział.

      

     Organizatorzy : Katarzyna Stachoń, Sabina Milerska, Katarzyna Czarnecka 

    • Sukcesy naszych uczniów

     Z radością informuję o sukcesach naszych uczniów w konkursach powiatowych:

     - Eliza Rosiek z klasy 7a zajęła I miejsce w konkursie ortograficznym „Złamane pióro” w II LO,

     - Tomasz Przybyła z klasy 8a zajął I miejsce w XV Konkursie Matematycznym w II LO,

     - Wiktor Pawlica z klasy 8a został Laureatem konkursu Młodzi Kopernicy z Języka Angielskiego,

     - Maciej Kozłowski z klasy 6b został Laureatem konkursu Młodzi Kopernicy z Historii

     - Jakub Lis z klasy 5c zajął I miejsce w XIV Konkursie Informatycznym  w II LO

      

     Gratulujemy Uczniom i Nauczycielom

      

     Krzysztof Skwarczek-wicedyrektor ds. dydaktycznych

    • Dziel się dobrem z innymi!

     W naszej szkole zakończyła się zbiórka ubrań pod nazwą "Dziel się dobrem z innymi!" realizowana w ramach akcji "Ubrania do Oddania". Dzięki Państwa zaangażowaniu udało się zebrać aż 237,5 kg ubrań! Serdecznie dziękujemy za wsparcie placówki i przypominamy, iż dalej istnieje możliwość przekazywania zbędnych rzeczy w ramach tejże akcji, jednakże obecnie w formie indywidualnej.

     Dziękujemy,

     Pedagodzy 

    • 90 lat minęło… Spotkanie wspomnieniowe

     Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie

     serdecznie zaprasza

     emerytowanych oraz byłych nauczycieli i pracowników administracji i obsługi
     na spotkanie wspomnieniowe z okazji Jubileuszu 90-lecia powstania szkoły,
     które odbędzie się 16 kwietnia 2024 r. o godz. 16.30
     w sali konferencyjnej.

      
     W programie:
      

     Występ uczniów, wspomnienia związane z pracą w naszej szkole i jej dziejami, mile widziane

     zdjęcia, bo za słowami pisarki Stanisławy Fleszarowej-Muskat
     „czas omija miejsca, które wspominamy”.

      

     Potwierdzenie udziału w spotkaniu należy zgłosić do 12 kwietnia 2024 r.,
     telefon 32 2262338, e-mail: sekretariat@sp1.mikolow.eu
     Bożena Hain – dyrektor szkoły

    • LAURY ROZDANE !

     Po kilkumiesięcznych zmaganiach zakończył się udział uczniów naszej szkoły w tegorocznych Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych. 

     Z wielką satysfakcją informuję, że dwóch uczniów z klasy 8a zdobyło cztery tytuły laureata.

     Krzysztof Hudziak – LAUREAT  z chemii i biologii

     Tomasz Przybyła – LAUREAT z chemii i matematyki

     Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za duży wysiłek włożony w przygotowania do konkursów, a nagrodzonym gratulujemy osiągnięcia najwyższych  laurów.

      

     Krzysztof Skwarczek

     wicedyrektor ds. dydaktycznych

      

      

      

    • PODZIĘKOWANIE!

     Podsumowanie Jubileuszowego Koncertu Dobroczynnego dla Uczniów Jedynki, który zorganizowany został w ramach obchodów jubileuszu 90-lecia szkoły.

      

     „Działamy z Pasją, Pomagamy z Sercem, Gramy z Radością.”

      

     Szanowni Państwo,

      

     serdecznie dziękuję Państwu za  bardzo liczną obecność, hojność i dobre słowo podczas Jubileuszowego Koncertu Dobroczynnego dla Uczniów Jedynki, który odbył się 16 lutego br.

     Z radością informuję, że akcja charytatywna organizowana w związku z koncertem pozwoliła nam zebrać kwotę 10 000 zł.

     Dziękuję wszystkim DARCZYŃCOM za hojność i dobre serce!

      

     Od przeszło 20 lat w naszej szkole odbywają się koncerty charytatywne. Najczęściej ich adresatem były osoby prywatne lub instytucje wymagające finansowego wsparcia.

     Beneficjentem tegorocznego Koncertu Dobroczynnego z okazji jubileuszu 90-lecia  była nasza szkoła „Jedynka”. Zbieraliśmy fundusze na remont i modernizację miejsca szczególnego w naszej szkole – sceny w sali gimnastycznej, która przez dziesięciolecia była świadkiem wielu ważnych wydarzeń, uroczystości. To tu przez lata uczniowie prezentowali swoje talenty, dostarczając widzom wzruszeń, refleksji, uśmiechu.

     Szkolna scena wiele razy wskazała uczniom życiową drogę i dzięki niej wśród absolwentów „Jedynki” są artyści znani nie tylko na Śląsku, ale i w całym kraju.

      

     Serdecznie dziękuję koordynatorom koncertu: p. Monice Piesze, p. Iwonie Zbroińskiej  i p. Joannie Szuster oraz WSZYSTKIM, którzy przyczynili się do organizacji i przebiegu Jubileuszowego Koncertu Dobroczynnego dla Uczniów Jedynki.

     Szczególne podziękowania kieruję do naszych młodych artystów, nauczycieli, rodziców, absolwentów za serce włożone w wspaniałe występy.

     Dziękuję za przygotowanie uczniów, za przepiękną scenografię, profesjonalne nagłośnienie, przygotowanie i obsługę kawiarenki, sprzedaż biletów, sprzedaż książek, zdjęcia i filmiki z koncertu, organizację szatni, przygotowanie sali gimnastycznej.

     Dziękuję Rodzicom, którzy spisali się na medal z ilością i jakością przepysznych domowych ciast. Dziękuję nauczycielom i paniom kucharkom za przygotowanie sałatek i przekąsek.

     Dziękuję Wszystkim za serdeczną i pełną radości atmosferę, która panowała w dniu koncertowania. Dzięki temu nasze serca wypełnione są samymi pozytywnymi uczuciami.

     Mam nadzieję, że za rok ponownie się spotkamy, gdyż zawsze „Działamy z Pasją, Pomagamy z Sercem, Gramy z Radością.”

      

     Do zobaczenia!

      

      

     W imieniu komitetu organizacyjnego

     Z wyrazami szacunku

     Bożena Hain – dyrektor szkoły

      

    • Młodzi chemicy z Jedynki!!

     8 grudnia 2023 r. trzech uczniów naszej szkoły z klasy 8a wzięło udział w I etapie XXXIII Wojewódzkiego Konkursu „Młody Chemik” organizowanego przez Pałac Młodzieży w Katowicach. 151 uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych zmagało się z chemicznymi zadaniami. Do finału zakwalifikowało się szesnaścioro najlepszych, a wśród nich cała nasza trójka! Finał odbył się 18 stycznia i zakończył się wielkim sukcesem naszych uczniów. Krzysztof Hudziak zdobył 5 miejsce i tytuł laureata, natomiast Jakub Maczek i Tomasz Przybyła zostali finalistami.
     Całej trójce serdecznie gratulujemy ogromnej wiedzy i życzymy dalszych sukcesów.

     Anna Stankiewicz

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1
   • (+32) 2262338
   • ul. Konstytucji 3 Maja 20 43-190 Mikołów
    Poland
   • Dyrektor szkoły: Bożena Hain
   • Adres skrzynki podawczej na platformie e-PUAP: /SP1Mikolow/SkrytkaESP
 • Biuletyn informacji publicznej
 • Liczba wizyt
  liczba odwiedzin: 100807
 • Facebook