• Pożegnanie Pani Dyrektor Ewy Sobolewskiej

          

     Ze smutkiem informujemy, że 7 lutego 2020 roku zmarła śp. Ewa Sobolewska – była dyrektorem Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie. Funkcję tę sprawowała przez 10 lat, do 2010 r.

     W 1986 r. rozpoczęła pracę w naszej szkole na stanowisku wicedyrektora i nauczycielki informatyki. Była osobą szczerą, bezpośrednią, pełną energii i optymizmu.

     Dbała o pracowników, czuła się za nich odpowiedzialna.

     Dziesięć lat prowadzenia „Jedynki” przypadło na trudne czasy poprzedniej reformy szkolnego systemu oświaty. To pod Jej rządami szkoła podstawowa została przekształcona

     w gimnazjum, które dobrze odnalazło się w nowej rzeczywistości, a w sferze dydaktyczno-wychowawczej nawiązało do najlepszych tradycji dawnej podstawówki. Kapitalny remont szkoły i komputeryzacja placówki – to kolejne sukcesy Pani Dyrektor. Wysiłki społeczności szkolnej zostały dostrzeżone, gdy w 2007 r. przyznano nam tytuł Mikołowianina Roku. Wtedy to Pani Dyrektor, ciesząc się z wyróżnienia, zobowiązała się do dalszej wytężonej pracy. I słowa dotrzymała.

     Pani Dyrektor,

                                        PAMIĘTAMY I BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ!

      

     Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie

   • Zapraszamy na szkolne imprezy charytatywne!
    • Zapraszamy na szkolne imprezy charytatywne!

              „Uwierz w dobroć, która drzemie w Twoim sercu i działaj”.

     Na całość akcji składają się:

     • 12 grudnia 2019r. – Kiermasz Świąteczny (w godz. 16.00-19.30 w naszej szkole)
     • 19 grudnia 2019 r. – X Mecz Charytatywny (o godz. 12.00 w hali MOSiR)
     • 7 lutego 2020 r. – XX Koncert Charytatywny (godz. 17.30 w naszej szkole)
     • 8 lutego 2020 r. – VII Bieg Charytatywny (godz. 12.00)

     Wybrane motto ma zachęcić do działania na rzecz Piotrusia Kostyry, który wraz ze swoimi rodzicami i bliskimi toczy walkę z ciężką chorobą nowotworową.

     Piotruś Kostyra ma 4 latka i mieszka w Wyrach. Gdy miał dwa latka zachorował na  ostrą białaczkę limfoblastyczną. Po roku spędzonym na wyczerpującym leczeniu w szpitalu Piotruś rozpoczął leczenie podtrzymujące w domu. Niestety po roku nastąpiła wznowa choroby. Stosowana teraz chemioterapia jest potrzebna, aby przygotować Piotrusia do przeszczepu szpiku! Koszty niezbędnego leku są ogromne. Każda pomoc na tym etapie ma znaczenie i wspiera proces leczenia chłopca.

     Do udziału w koncercie jak zwykle zapraszamy uczniów i absolwentów naszej szkoły.  Chętnie będziemy gościli wykonawców, którzy zapragną włączyć się do akcji charytatywnej. Program artystyczny na pewno wypełnią występy solowe i zespołowe. Będzie śpiew, taniec, muzyka instrumentalna, być może skecz. Różnorodność gatunków i stylów muzycznych sprawi, że każdy odnajdzie w programie to, co mu w duszy gra.

     Koncert – tak jak zawsze – będzie składał się z dwóch części. W przerwie goście zostaną zaproszeni do kawiarenki, w której będzie można posilić się i spróbować różnych smakołyków. Na szkolnych korytarzach pojawią się stoiska z upominkami i pracami plastycznymi.

      Niech każdy z nas uwierzy w dobroć drzemiącą w naszym sercu i zacznie działać. Nie zapominajmy o pomaganiu innym, bo przecież najczęściej myślimy o sobie i spełniamy swoje marzenia. Jeżeli cieszymy się dobrym zdrowiem, to już należymy do ludzi szczęśliwych a zatem powołanych do tego, aby wiele ofiarować innym.

     Organizatorzy koncertu mają nadzieję, że wszystkie podjęte działania pomogą zebrać pokaźną kwotę, która umożliwi Piotrusiowi dalsze kosztowne leczenie.

     W imieniu ORGANIZATORÓW

     Bożena Hain – dyrektor szkoły

    • Prelekcja dla rodziców

     W dniu 30.01.2020r. gościliśmy w szkole pracownika Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mikołowie panią psycholog Aleksandrę Kierzek-Szpak, która w ramach wykładu profilaktycznego przekazała rodzicom naszych uczniów informacje o „dobrodziejstwach” i zagrożeniach związanych z korzystaniem z nowoczesnych technologii cyfrowych. Rodzice mogli m.in. poczynić refleksję na temat zmian zachodzących w życiu osób, które sięgają w sposób nieograniczony po smartfon lub tablet, a także niebezpieczeństw jakie czyhają na dzieci i młodzież w Internecie, jeśli korzystają z niego bez nadzoru i ograniczeń. Mieli również okazję, by przyjrzeć się samym sobie i pomyśleć jaki wzór do naśladowania w aspekcie korzystania z nowoczesnej technologii stanowią dla swojego potomstwa. Dostali również cenne wskazówki dotyczące tego w jaki sposób, wprowadzając różnorodne zasady dotyczące używania owej technologii, mogą zapobiec uzależnieniom cyfrowym.

     Kinga Hutniczak

   • Pomóżmy Piotrusiowi
    • Pomóżmy Piotrusiowi

     W dniach 07 - 08 lutego 2020r. (piątek - sobota) w naszej szkole zostanie przeprowadzona akcja pozyskania potencjalnych dawców szpiku kostnego zorganizowana przez fundację DKMS. W tym dniu w wyznaczonym miejscu Tata Piotrusia wraz z wolontariuszką będą rejestrować nowe osoby, które są chętne aby znaleźć się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Będą odpowiadać na wszystkie nurtujące pytania i pobierać wymaz z ust za pomocą pałeczek oraz tłumaczyć sens całej akcji.

     Dyrektor szkoły - Bożena Hain

    • Dla rodziców

     Dnia 30.01.2020r., tj. czwartek o godzinie 17:00 odbędą się zebrania z rodzicami w wyznaczonych salach (harmonogram zostanie wywieszony w holu szkoły).W tym dniu również, o godzinie 16:00 w sali konferencyjnej odbędzie się wykład profilaktyczny: "Smartfon, tablet, komputer - dobrodziejstwa i zagrożenia", który poprowadzi p. Aleksandra Kierzek - Szpak PPP w Mikołowie. Wszystkich Rodziców serdecznie zapraszamy, zwłaszcza dzieci klas młodszych.

     Julita Juszczyk - wicedyrektor szkoły

    • Wystawa "Oczami Śląskich Fotografów"

     Szanowni Państwo!

                 7 lutego 2020r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Mikołowie odbędzie się XX Noworoczny Koncert Charytatywny. W czasie koncertu będzie można kupić fotografie, które są darem Oddziału Śląskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Te unikatowe ujęcia przedstawiające przyrodę w nastrojowych sceneriach lub niezwykłych sytuacjach, były częścią wystawy "Oczami Śląskich Fotografów", prezentowanej w Muzeum Śląskim w Katowicach. Wielkoformatowe, oprawione w ramy prace uznanych fotografików zachwycą nie tylko miłośników natury. Mogą stać się nietuzinkowym prezentem lub zwracającym uwagę elementem wystroju wnętrz. Cały zysk ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Piotrusia Kostyry, toczącego walkę z chorobą nowotworową.

                 Autorami fotografii są (w kolejności alfabetycznej): Bogusława Jankowska, Zuzanna Kasperek-Karetta, Marcin Karetta, Lesław Kostkiewicz, Łukasz Łukasik oraz Dariusz Wojtyła.

                 Formaty fotografii wraz z ramami: 74x54 cm oraz 104x73 cm. Na ramach  mogą występować drobne, łatwe do naprawienia  rysy lub ubytki lakieru.

     Zapraszamy do obejrzenia galerii.

    • Szkolny konkurs z języka niemieckiego

     Dnia 18 grudnia 2019r. uczniowie klas 4 – 7 wzięli udział w I Szkolnym Konkursie z Języka Niemieckiego „Es weihnachtet schon sehr” o tematyce bożonarodzeniowej. W konkursie łącznie wzięło udział 29 osób. Uczniowie musieli wykazać się znajomością słownictwa, struktur gramatyczno – leksykalnych oraz wybranej kolędy. W kategorii klas IV: I miejsce zajął Wiktor Pawlica, II miejsce – ex aequo Maria Chalecka oraz Tomasz Przybyła,
     III miejsce – Marek Kurowski.  W kategorii klas V – VI: I miejsce zajął Tomasz Wójcik (kl. 5d), II miejsce – Zuzanna Płaza (kl.5a), III miejsce – Joachim Pawlica (kl.5d).
     Ponieważ była to najliczniej reprezentowana grupa, w tej kategorii przyznano również trzy wyróżnienia. Otrzymali je: Kacper Kozic (kl.5c), Julia Kowalczyk (kl.6b) oraz Małgorzata Podeszwa (kl.6e). Wśród klas 7 pierwsze trzy miejsca zajęli uczniowie klasy 7b: I miejsce – Maciej Kalisz, II miejsce – Maja Kierzkowska, III miejsce – Kornelia Piotrowska.
     Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z rozdania nagród.

     Monika Płaza i Bożena Urbanek

    • Jasełka dla seniorów

     7 stycznia br. uczniowie z klas szóstych wraz z chórem szkolnym przedstawiły Jasełka dla podopiecznych Zakładu Opieki Leczniczej w Mikołowie. Zarówno pacjentom zakładu jak i ich opiekunom podobało się przedstawienie i nagrodzili występujących gromkimi brawami. Na zakończenie młodzież wręczyła seniorom własnoręcznie zrobione choinki- na pamiątkę wspólnego spotkania. Dziękujemy zarówno występującym jak i paniom: p. Annie Sztjagli i p. Alicji Popendzie za przygotowanie Jasełek oraz p. Donacie Dłubis za oprawę muzyczną.  Wraz z występującymi życzymy wszystkim szczęścia w Nowym Roku !

                                                                                                   Bożena Urbanek

   • Kiermasz Świąteczny
    • Kiermasz Świąteczny

     W ramach kiermaszu świątecznego, który towarzyszył wywiadówkom w dniu 12 grudnia 2019r. zebraliśmy pokaźną sumę 12224 zł. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu uczniów, wychowawców i rodziców w przygotowanie stoisk oraz hojności kupujących – rodziców i nauczycieli.
     W imieniu organizatorów DZIĘKUJĘ


     Bożena Hain – dyr. szkoły

    • Jasełka dla Stowarzyszenia Pomocna Dłoń

     17 grudnia grupa teatralna wraz z chórem szkolnym wystawiła Jasełka dla Stowarzyszenia Pomocna Dłoń – Krystyn i Sympatyków. Pod kierunkiem pani Anny Sztajgli powstało przedstawienie, a oprawę muzyczną zawdzięczamy pani Donacie Dłubis i chórowi szkolnemu.
     Wszystkim gościom, zebranym na spotkaniu opłatkowym w hotelu PIK- bardzo podobał się występ młodych aktorów. 
     Dziękujemy za wprowadzenie w świąteczną atmosferę!


     Bożena Urbanek

    • Trzecie miejsce w województwie naszych dziewcząt w unihokeju !!!

     Podczas Finału Igrzysk Młodzieży Szkolnej województwa śląskiego w unihokeju reprezentacja naszych dziewcząt wywalczyła Brązowy medal, pokonując w meczu o trzecie miejsce zawodniczki z Zawiercia 3:0. Wcześniej w rozgrywkach grupowych pokonały 1:0 szkołę z Bytomia oraz 4:1 rywalki z Czeladzi. Lepsze od naszych w półfinale okazały się zawodniczki z SP 36 w Tychach, które ostatecznie zdobyły złoto pokonując w finale Mistrzostw po rzutach karnych szkołę z Gliwic. Zawody odbyły się na mikołowskiej hali MOSiR. Gratulujemy ogromnego sukcesu naszym uczennicom, które wystąpiły w składzie: Hudzik Jesika (bramkarz), Kaps Wiktoria, Kierzkowska Maja, Kozicka Julia, Misiołek Daria, Rzeszutek Kornelia, Wionzek Oliwia - wszystkie z klasy 7b oraz Zając Natalia z 8b. 

                                                                          Grzegorz Rożkiewicz

    • Inauguracja Zielonej Pracowni

     5 grudnia 2019 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni „Przez las do wiedzy” w Szkole Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie. Została ona dofinansowana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dzięki wygranej w 5 edycji konkursu na najciekawszy projekt ekopracowni. Dotacja ze środków WFOŚiGW na utworzenie Zielonej Pracowni wyniosła 29 997,96 zł. Gmina Mikołów zapewniła wkład w wysokości 7 500 zł.

     Przedstawiony przez nas pomysł na zagospodarowanie pracowni spotkał się z uznaniem ze względu na funkcjonalność zastosowanych rozwiązań, jak i kreatywne wykorzystanie przestrzeni klasowej. Zaprezentowany program edukacyjny gwarantuje prowadzenie edukacji ekologicznej w sposób nowoczesny i atrakcyjny, dostosowany do różnych grup wiekowych, pozytywnie wpływając na polepszenie wyników nauczania. Motywem przewodnim Zielonej Pracowni jest las, ponieważ drzewostan parku miejskiego Planty zagląda w jej okna.

     W dniu inauguracji zaproszonych gości uroczyście przywitała pani dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie – Bożena Hain. Symbolicznego przecięcia zielonej wstęgi dokonała razem z burmistrzem Mikołowa – panem Stanisławem Piechulą oraz z przedstawicielką WFOŚiGW – panią Aleksandrą Radzikowską.

     Pani dyrektor zabrała głos aby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do utworzenia Zielonej Pracowni oraz aby opowiedzieć o jej ekologicznych zadaniach. Przedstawicielka Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, burmistrz Mikołowa oraz nauczycielka biologii – Izabela Niczyporuk podzielili się wrażeniami oraz satysfakcją z oddania do użytku uczniom tak bogato wyposażonej ekopracowni. Przemowom towarzyszyła prezentacja multimedialna zawierająca pierwszy szkic kredkami nowej sali i jej konkursową wizualizację komputerową.  Ponadto pokazała zdjęcia z etapami tworzenia nowej pracowni i wreszcie zdjęcia z uczniami korzystającymi z jej zasobów.

     Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni do aktywnego odkrywania tajemnic przyrodniczo – biologicznych na specjalnie przygotowanych stanowiskach naukowych. Chętnie wykonywali zadania pod czujnym okiem uczniów, którzy za dobrze wypełnioną kartę pracy przyznawali „zielony punkt” upoważniający do otrzymania pamiątkowego dyplomu.

     Tematy zadań były następujące:

     • Skrzydlaci przyjaciele.
     • Co nam szumi nad głowami?
     • Tajemnice ludzkiego ciała.
     • Mikroświat.

     Wszyscy pracowali z tak dużym przejęciem i zaangażowaniem, że z trudem dali się zaprosić na pyszny tort i kawę. Uczestnicy uroczystego otwarcia Zielonej Pracowni w Szkole Podstawowej nr 1 w Mikołowie żegnali się pełni wrażeń i uznania.
     Zdjęcia w galerii Zielona pracownia.

   • Gala Wolontariatu
    • Gala Wolontariatu

     4 grudnia br. w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie, odbyło się podsumowanie działalności wolontariuszy z powiatu mikołowskiego.
     Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody, m.in. dla najlepszych wolontariuszy. Spośród nominowanych wyróżniono trzy grupy wolontaryjne, w tym działającą w naszej szkole grupę De Facto, prowadzoną przez panie Karinę Cyroń i Alicję Popenda.
     „Wolontariusze Roku” otrzymali statuetki oraz nagrodę pieniężną, która pozwoli na dalszy rozwój działalności.
     Gratulacje Dla Opiekunek Szkolnej Grupy Wolontariatu na Rzecz Osób Niewidomych !!!

    • Świąteczna Zbiórka Żywności

     W dniach 29 i 30 listopada br. uczniowie naszej szkoły, pomagali podczas Świątecznej Zbiórki Żywności – ogólnopolskiej zbiórki organizowanej rokrocznie przez Federację Polskich Banków Żywności. Jak co roku, wraz ze Stowarzyszeniem Pomocna Dłoń, młodzież kwestowała i zachęcała do podzielenia się swoimi zakupami.
     Dziękujemy młodym wolontariuszom - którzy w swoim wolnym czasie zaangażowali się i chcieli pomóc potrzebującym, poprzez udział w akcji !!!

     Bożena Urbanek

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1
   • (+32) 2262338
   • ul. Konstytucji 3 Maja 20 43-190 Mikołów
    Poland
   • Dyrektor szkoły: Bożena Hain
   • Adres skrzynki podawczej na platformie e-PUAP: /SP1Mikolow/SkrytkaESP
 • Biuletyn informacji publicznej
 • Liczba wizyt
  liczba odwiedzin: 98660
 • Facebook